آموزش مبتدی تا حرفه ای ویندوز

آموزش مبتدی تا حرفه ای ویندوز

فصل اول :

با سلام در این آموزش می خواهم برای افراد تازه کار یک سری موارد اساسی در کار با ویندوز رو بگم که شاید کمک کننده باشه. این آموزش یک آموزش جامع است و منحصر به یک ویندوز خاص نیست (در این آموزش من از ویندوز 8.1 استفاده می کنم)،این آموزش تئوری می باشد و در فصل های بعد به صورت عملی هر قسمت را برای شما توضیح می دهم. خب برای شروع از Control Panel ویندوز شروع می کنیم. همانطور که از نام Control Panel پیداست برای کنترل و تنظیم ویندوز می باشد در Control Panel شما می توانید تنظیمات مربوط به شبکه ، امنیت ، صدا ، زبان ، و … رو انجام بدهید. خب برای ورود به پنجره Control Panel چندین راه در اختیار دارید که من به دو راه عمومی آن اشاره می کنم:

1 – با نگه داشتن کلید های CTR+I پنجره کنترل پنل برای شما باز می شود.

2- می توانید به منوی Start رفته سپس روی Control Panel کلیک کنید.

Control Panel-min

در بالا پنجره Control Panel رو مشاهده می کنید که در چندین گروه مختلف گروه بندی شده من برای راحتی در آموزش این کادر ها رو اضافه کردم تا بدون مشکل این گروه ها رو توضیح بدم.

کادر 1 : در این کادر شما می توانید به دنبال تنظیمات مورد نظر خود بگردید.

کادر 2 : با این گزینه می توانید نوع نمایش آیکون ها را در Control Panel تغییر دهید که به نظر من همین Category از همه بهتره چون همه چیز با نظم گروهبندی شده.

کادر 3 : در این گروه شما می توانید تنظیمات مربوط به امنیت سیستم خود را انجام دهید از جمله این تنظیمات می توان به تنظیم UAC ، BACKUP ، SYSTEM STATUS و … باشد.

کادر 4 : در گروه User Accounts And Family safety تنظیمات مربوط به گروه های کاربری و کاربران و مدیریت سطح مجوز هر کاربر را می توانید تنظیم کنید.

کادر 5 : در گروه Network And Internet می توانید تنظیمات مربوط به شبکه از جمله آدرس IP رو انجام دهید همچنین می توانید تنظیمات مربوط به Proxy و … خود را هم انجام دهید.

کادر 6 : در گروه Appearance and Personalization  می توانید تنظیمات مربوط به THEME و ظاهر ویندوز رو انجام بدید.

کادر 7 : در Hardware And Sounds می توانید تنظیمات مربوط به Printer و صدا و دستگاه ای جانبی رو انجام دهید.

کادر 8 : در گروه Clock, Language, and Region می توانید تنظیمات مربوط به ساعت و تاریخ کامپیوتر و زبان و همچنین تعیین موقعیت کشوری رو انجام دهید.

برای ادامه روی گزینه سبز رنگ System And Security کلیک کنید تا وارد بخش تنظیمات امنیتی ویندوز شوید.

System And Security

System And Security-min

در قسمت اول یا همان Action Center می توانید تنظیمات وضعیت سیستم خود را ملاحظه کنید بر روی Action Center کلیک کنید سپس روی Security کلیک کنید.

Security-min

در اینجا شما می توانید ببینید کدام یک از سرویس های ویندوز شما فعال و کدام یک غیر فعال می باشد.

 • Network Firewall یا همان دیوار آتش که از سیستم شما در برابر حملات اینترنتی و درون شبکه ای محافظت می کند. این مورد 100% باید فعال باشد در غیر این صورت مثل این است که در خانه خود را بر روی هر کس و ناکسی باز بگزارید.
 • Windows Update که یکی دیگر از اجزای حیاتی ویندوز می باشد و باید 100% فعال باشد تا تمامی مشکلات امنیتی ویندوز و … را رفع کند.
 • Virus Protection یا همان آنتی ویروس می باشد که وضعیت آنتی ویروس شما را اعلان می کند سعی کنید همیشه یک آنتی ویروس خوب داشته باشید تا از خطر ویروس در امان باشید.
 • Spyware And Unwanted Software Protection برای جلوگیری از بد افزار های و کرم ها می باشد که این گزینه هم باید حتما فعال باشد.
 • Internet Security Settings که مشخص می کند آیا وضعیت امنیت Internet Explorer شما درست است یا از امنیت پایین برخوردار می باشد که بعدا به طور مفصل در مورد این گزینه توضیح می دهم.
 • User Account Control یک ابزار قدرتمند برای جلوگیری از تغیرات ناخواسته توسط برنامه ها می باشد که خود تا حد زیادی به حفظ امنیت ویندوز کمک می کند.
 • Windows Smart Screen یک ابزار برای حفظ امنیت در برابر خطر های Online می باشد که باید روشن باشد.
 • Network Access Protection یا NAP یکی از سرویس های ویندوز می باشد که اطلاعاتی در باره سیستم های Client جمع آوری می کند تا از وضعیت تنظیمات نرم افزاری و … با خبر شود. برای کامپیوتر های خانگی احتیاج فعال بودن این سرویس نمی باشد.
 • در قسمت Microsoft Account هم مشخصات Account Microsoft شما را نمایش می دهد.

این قسمت فقط برای بازبینی از وضعیت این سرویس ها بود برای فعال یا غیر فعال کردن این گزینه ها بعدا توضیحات کامل رو می دم. تا وقت روی گزینه Maintenance کلیک کنید تا با هم این گزینه رو برسی کنیم.

Maintenance-min

گزینه Maintenance برای برسی کردن آپدیت ها و امنیت و اشکال زدایی می باشد. در قسمت Check For Solutions to problem report شما چهار گزینه check for solutions | Privacy Statement | Settings | View reliability history را مشاهده می کنید که تنها گزینه مهم برای ما View reliability history می باشد در این قسمت شما اتفاقات اخیر را مشاهده می کنید. روی گزینه View Reliability History کلیک کنید تا با هم این گزینه رو برسی کنیم.

Reliability Monitor-min

در کادر اول شما اتفاقات اخیر رو می بینید در این کادر جزئیات به طور پیش فرض بر روی روزانه تنظیم شده که می توانید با کلیک روی Weeks آن را بر روی هفته ای تنظیم کنید. با کلیک بر روی هر یک از این روزها می توانید اتفاقات آن روز را ملاحظه کنید و این اتفاقات در قسمت Reliability Details for : به طور جزئی قابل مشاهده می باشد که در چه تاریخ و ساعت و توسط چه نرم افزاری اتفاق افتاده است. همانطور که پیداست روزهای که روی آن علامت خطا نمایش داده شده، در آن روز مشکلی در سیستم پیش آمده است. همچنین در قسمت Information Event اطلاعات مهمی را درباره آپدیت های اعمال شده و نصب نرم افزار ها پیدا می کنید. با دو بار کلیک روی هر گزینه می توانید جزئیات آن گزینه را مشاهده کنید.

Iran calendar-min

برای مثال من روی گزینه Iran Calendar کلیک می کنم تا جزئیات خطا رو ببینم.

در اینجا توضیحاتی درباره خطا به ما داده شده است، در فصل های آینده در مورد تفسیر کامل این جزئیات ها صحبت می کنم.

حالا دوباره بر می گردیم به صفحه Action Center تا باقی ابزارها یعنی Troubleshooting و Recovery رو توضیح بدم. ابزار Troubleshooting برای اشکال زدایی می باشد ، یک مثال براتون بزنم، وقتی شما نرم افزاری رو نصب می کنید و با مشکل Compatibility مواجه می شوید می توانید از این قسمت استفاده کنید و نرم افزار خود را بدون مشکل نصب کنید.

Troubleshooting-min

قسمت Programs برای اشکال زدایی نرم افزار های می باشد که در ویندوز های قبلی قابل اجرا بود.

قسمت Hardware And Sound برای اشکال زدایی از صدا ویندوز ، میکروفون و پرینتر و … می باشد.

قسمت Network And Internet برای اشکال زدایی دسترسی به شبکه و اینترنت می باشد.

قسمت System And Security هم برای اشکال زدایی در عدم کار کردن ویندوز آپدیت و Maintenance که قبلا براتون توضیح دادم می باشد.

اول برگردیم به صفحه Action Center سپس روی قسمت Recovery کلیک کنید تا این قسمت رو هم بهتون بگم در قسمت Recovery سه گزینه موجود می باشد:

Recovery-min

 • Create a recovery drive برای ساخت یک Recovery Drive می باشد تا در زمانی که سیستم دچار مشکل شد از این Drive استفاده کنید و مشکل را برطرف کنید.
 • Open System Restore یک ابزار برای بازگرداندن سیستم به زمان های قبل می باشد، وقتی سیستم شما آهسته یا به مشکل برخورد کند می توانید از این گزینه استفاده کنید و به زمانی برگردید که سیستم شما مشکلی نداشته است.
 • Configure System Restore به شما کمک می کند تا تنظیمات مربوط به System Restore را انجام دهید.

این قسمت هم تموم شد دوباره برگردیم به صفحه Action Center و حالا از سمت چپ روی گزینه Change Action Center Settings کلیک کنید. در این قسمت شما می توانید تنظیمات مربوط به بازرسی سیستم خود را انجام دهید، این قسمت برای این است که به سیستم بگویید چه قسمت های را برسی و گزارش کند. بهتر است تا همه موارد تیک خورده باشند. با هم یک نگاهی به این موارد بندازیم بد نیست.

Change Action Center Settings-min

خب مثل اینکه اینجا همه چیز خیلی واضحه و احتیاجی به توضیح نداره. پس برگردید به قسمت Action Center سپس روی گزینه Change User Account Control Settings کلیک کنید.

Change User Account Control Settings-min

این قسمت یکی از مهمترین بخش های ویندوز می باشد همانطور که قبلا توضیح داده بودم UAC کمک فراوانی در حفظ امنیت می کند تا هر برنامه یا شخصی نتواند تغییر ناخواسته ای در ویندوز ایجاد کند.

خب User Account Control یا به اختصار UAC در چهار سطح امنیتی می باشد:

 • پایین ترین سطح یا Never Notify هیچ اجازه ای را در هنگام اعمال تغییرات از شما نمی گیرد و همه برنامه ها بدون هیچ پرسشی قابل اجرا می باشند که این مورد اصلا خوب نیست و خود یک مشکل بزرگ امنیتی می باشد.
 • دومین سطح از پایین یا همان Do not dim my desktop زمانیست که شما نمی خواهید صفحه دسکتاپ شما کم رنگ شود تا بدون برسی مورد بتوانید به باقی کار های خود برسید.
 • سومین سطح از پایین هم از شما برای تغیرات اجازه گرفته می شود، هم صفحه Desktop شما را کم رنگ می کند تا اول مورد را برسی کنید سپس به باقی کارهایتان ادامه دهید.
 • مورد چهارم هم نوعی افراطی گری در حفظ امنیت می باشد هر تنظیم را که بخواهید انجام دهید از شما اجازه گرفته می شود.

خب دوباره به صفحه Action Center بروید سپس روی گزینه Windows SmartScreen کلیک کنید این گزینه به شما کمک می کند که امنیت را تا حد زیادی در برابر برنامه های ناشناس و فایل های دانلودی حفظ کنید. Smart Screen دارای سه گزینه می باشد:

 • Get administrative approval before running unrecognized app from the internet این گزینه برای اجرای برنامه های اینترنتی از شما اجازه می گیرد سپس بعد از تایید شما برنامه را اجرا می کند.(بهترین گزینه همینه)
 • Warn before unrecognized app but don’t require administrative approval در این گزینه به شما هشدار داده می شود اما از شما اجازه گرفته نمی شود.
 • Don’t do anything این هم یعنی کلا Smart Screen غیر فعال شود.

برای فصل اول فکر می کنم کافی باشه انشاالله همه مردم زمین موفق باشند و از امتحان سخت زندگی سربلند بیرون بیان.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

2 دیدگاه دربارهٔ «آموزش مبتدی تا حرفه ای ویندوز»

 1. آرزو نوربخش

  سلام
  روزتون خوش
  ادامه ی این آموزش را در سایتتون پیدا نکردم. آیا قسمت های بعدی دارد؟
  باتشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.