آموزش نصب Steam در لینوکس

همانطور که میدانید نرم افزار Steam یکی از پلتفرم های معروف برای اجرای بازیهای کامپیوتری میباشد و اکثر بازیهای جذاب نیز در این پلتفرم یافت میشوند. در این آموزش قصد دارم نحوه نصب و استفاده از نرم افزار Steam را در سیستم عامل لینوکس توضیح دهم پس در ادامه نووا بلاگ را با نگاه گرمتان یاری کنید.

نکته: فرایند زیر برای نصب نرم افزار Steam روی توزیع Ubuntu میباشد.

نصب Steam با استفاده از مخازن لینوکس

آسان ترین روش نصب نرم افزار در لینوکس استفاده از دستور apt-get و دریافت نرم افزار از مخازن لینوکس میباشد. برای نصب Steam از طریق مخازن لینوکس، کافیست ابتدا Repository مربوطه را اضافه کنید سپس نرم افزار Steam را نصب کنید.

sudo add-apt-repository multiverse

sudo apt-get install steam

نصب دستی Steam

حال اگر به هر دلیلی نتوانستید و یا نخواستید Steam را با استفاده از مخازن Linux نصب کنید میتوانید آنرا به صورت دستی دانلود و نصب کنید. اما باید بدانید در صورتیکه از سیستم عامل 64 بیتی استفاده میکنید ابتدا باید مخازن چند ساختاری (Multi-Arch Repository) را فعال کنید. برای اینکار از دستورات زیر استفاده کنید:

sudo dpkg --add-architecture i386

sudo apt-get update

بعد از فعال سازی مخازن چند ساختاری باید تمام نرم افزار های پیش نیاز Steam را نصب کنید. برای اینکار از دستور زیر استفاده کنید:

sudo apt-get install wget gdebi libgl1-mesa-dri:i386 libgl1-mesa-glx:i386 libc6:i386

پس از نصب نمودن نرم افزار های پیش نیاز نوبت به دریافت فایل Setup نرم افزار Steam از سایت Steampower.com میرسد. برای اینکار میتوانید از دستور زیر استفاده کنید.

wget http://repo.steampowered.com/steam/archive/precise/steam_latest.deb

در آخر کافیست با استفاده از دستور dpkg و پارامتر -i شروع به نصب Steam کنید:

sudo dpkg -i steam_latest.deb

پس از اتمام نصب نرم افزار Steam برنامه را از منوی جستجو پیدا و آنرا اجرا کنید تا نرم افزار آپدیت اولیه خود را که حدود 280 مگابایت میباشد را دریافت کند.

پس از انجام فرایند بالا میتوانید برای خود یک حساب کاربری جدید ساخته و یا اینکه به حساب کاربری قدیمی خود در Steam وارد شوید.

در صورت داشتن هر گونه سوال یا انتقاد نووا بلاگ را از محبت خود محروم نکنید.

4 دیدگاه دربارهٔ «آموزش نصب Steam در لینوکس»

 1. سلام
  من تمام این مراحل رو انجام دادم اما وقتی اون آخری رو زدم این ارور رو داد:
  dpkg: error: cannot access archive ‘steam_latest.deb’: No such file or directory
  چکار کنم؟

 2. سلام وقتی ک استیم نصب میشود وقتی که اجرا میکنم ارور cannot run as root user میدهد

 3. سلام . من فایل .deb رو دانلود کردم و نصب کردم . اجرا کردم اپدیت رو هم دریافت کرد اما در اخر چند تا مورد اورد که نتونسته بود دریافت کنه و در اخر گفت که نمیتتونه سایت رو لود کنه و بسته شد
  راه دیگه ای دارین ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.