اطلاع رسانی از طریق فشار یا Push Notification

سرویس Push Notification که معنای فارسی آن اطلاع رسانی از طریق فشار است یک سرویس ارسال پیام میباشد که پیام های آن بدون درخواست Client ها به دستگاه آنها ارسال میشود.

بر خلاف سرویس Pull Notification که اول باید Client ها درخواست اطلاع رسانی را ارسال کنند، در سرویس Push Notification خود سرور ها بدون درخواست کاربران اطلاع رسانی را انجام میدهند. البته این بدان معنا نیست که هر سروری میتواند بدون مجوز شما اطلاع رسانی های مربوط به خویش را انجام دهد بلکه اول خود Client ها باید این سرویس را انتخاب و فعال کرده باشند تا بعد از آن سرور بتواند اطلاع رسانی ها را انجام دهد.

همچنین Client ها هر زمان که بخواهند میتوانند تنظیمات اطلاع رسانی مربوط به سرویس Push Notification را تغییر دهند.

از مهمترین ویژگیهای که سرویس Push Notification برای گوشی های هوشمند مثل Android و IOS دارد این مورد میباشد که حتما نیاز نیست برنامه درخواست کننده سرویس Push Notification باز و فعال باشد تا پیام ها از سرور به دستگاه کاربر ارسال شوند. چرا که در صورت Lock بودن صفحه نمایش گوشی بازهم پیام ها به Client ارسال میشوند.

دستگاهها و سرویس های مختلف از روشهای متفاوتی برای ارسال پیام به Client ها استفاده میکنند. برای مثال معمولا توسعه دهندگان Apple از سرویس Apple Push Notification Services API برای ارسال پیام به گوشی های ISO استفاده میکنند. یا مثلا معمولا Developer های Android از سرویس Google Cloud Messaging یا سرویس Firebase Cloud Messaging برای ارسال پیام به کاربران اندروید و مرورگر Chrome استفاده میکنند.

چگونه سرویس Push Notification را فعال کنیم؟

برای فعال سازی سرویس Push Notification ابتدا باید مطمئن شوید که سرور یا سرویس مورد نظر شما ویژگی Push Notification را پشتیبانی میکند. در صورتیکه مثلا وب سرویس مورد نظر شما از این ویژگی پشتیبانی کند در همان ابتدا یک پیام مبنی بر دریافت اطلاع رسانی از سمت سایت که در آن هستید به صورت Popup برایتان به نمایش گذاشته خواهد شد که اگر قبول کنید از آن به بعد اطلاع رسانی از طریق آن وب سرویس برای مرورگر شما فعال میشود.

چگونه سرویس Push Notification را فعال کنیم؟

چگونه سرویس Push Notification را غیر فعال کنیم؟

برای غیر فعال سازی سرویس Push Notification از مرورگر ها میتوانید از روشهای مختلفی استفاده کنید که یکی از سر راست ترین این روشها حذف کوکی های مربوط به آن سایت ها میباشد. در ادامه به صورت دقیق به نحوه غیر فعال سازی Push Notification ها در مرورگر های مختلف میپردازیم.

غیر فعال سازی Push Notification در Google Chrome

برای غیر فعال سازی سرویس Push Notification در مرورگر گوگل کروم کافیست آدرس زیر را در Address bar مرورگر خود وارد کنید سپس سایت های که میخواهید Push Notification آنها غیر فعال شود را Block کنید.

chrome://settings/contentExceptions#notifications

از دیگر روشهای که میتوانید برای غیر فعال سازی Push Notification ها استفاده کنید این است که ابتدا به سایت مورد نظر خود بروید سپس از سمت چپ Address bar روی آیکون علامت اطلاعات کلیک نموده و از منوی باز شده گزینه Notification را روی Always Block On This Site بگذارید.

غیر فعال سازی Push Notification در Google Chrome

غیر فعال سازی Push Notification در Firefox

برای غیر فعال سازی سرویس Push Notification در مرورگر Firefox ابتدا وارد سایتی شوید که سرویس اعلان ها را در آن فعال نمودید سپس از سمت راست آدرس سایت روی آیکون علامت اطلاعات کلیک کنید. در آخر روی علامت ضربدر Permission کلیک کنید تا سرویس اعلان های آن سایت غیر فعال شود.

غیر فعال سازی Push Notification در Firefox

در برنامه های اندرویدی و برنامه های IOS فعال سازی و غیر فعال سازی Push Notification دست شما نیست چرا که اگر یک برنامه این ویژگی را داشته باشد به صورت خودکار پیام ها برای شما ارسال میشوند. مگر اینکه در تنظیمات برنامه این اجازه به شما داده شود که بتوانید ویژگی Push Notification را فعال یا غیر فعال کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال یا انتقاد نووا بلاگ را از محبت خود محروم نکنید.

2 دیدگاه دربارهٔ «اطلاع رسانی از طریق فشار یا Push Notification»

  1. Avatar photo

    پوش مسیج رو سرچ کردم. پوش نوتیفکیشن اوند چرا؟
    گوگلم مسخره شده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.