بوتیبل کردن فلش در لینوکس

همانطور که میدانید برای نصب یک سیستم عامل نیاز داریم ابتدا فایل نصبی آن سیستم عامل را در یک رسانه همانند CD/DVD و یا Flash بوتیبل کنیم تا بتوانیم از طریق ریستارت نمودن سیستم وارد مراحل نصب آن سیستم عامل شویم. و از آنجاکه بوتیبل کردن فلش فقط کپی و پیست نمودن فایلهای نصبی سیستم عامل در فلش نیست تصمیم گرفتم یک راه کلی را برای Bootable نمودن فلش از طریق Terminal لینوکس توضیح دهم.

پیشنهاد: برای یادگیری نحوه بوتیبل کردن فلش با Command Prompt از پست آموزش Bootable کردن فلش با CMD استفاده کنید.

Bootable کردن فلش با خط فرمان لینوکس

برای شروع ابتدا برنامه خط فرمان (Terminal)  توزیع خود را اجرا کنید. سپس فلش دیسک خود را به کامپیوتر متصل کنید و در صورتی که فلش به صورت خودکار mount شد با استفاده از دستور umoun آنرا از حالت در دسترس بودن در بیاورید. برای مثال:

sudo umount /dev/sdb1

در دستور بالا گفته شده پارتیشن اول دیسک دوم از حالت mount بودن در بیاید. اگر میخواهید بدانید نام و آدرس دیسک فلش شما چیست باید از دستور fdisk -l استفاده کنید. برای مثال:

sudo fdisk -l

پس از umount کردن فلش باید فایل iso سیستم عامل مورد نظر خود را آماده کنید و با استفاده از دستور dd به همراه پارامتر -bs محتوای فایل iso را به صورت byte – byte‌ به فلش منتقل کنید. برای مثال:

sudo dd if=ubuntu-16.04.1-desktop-amd64.iso of=/dev/sdb bs=4M && sync

در دستور بالا گفته شده کلیه محتوای فایل ubuntu-16.04.1-desktop-amd64.iso به صورت بایت بایت به دیسک /dev/sdb انتقال داده شود که در ‌واقع همان آدرس دیسک فلش ما در لینوکس میباشد.

پیشنهاد: اگر شما هم از علاقه مندان به دنیای جذاب لینوکس هستید میتوانید برای شروع از صفحه آموزش لینوکس شروع کنید. همچنین برای یادگیری دستورات لینوکس هم میتوانید از پست آموزش دستورات لینوکس استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه سؤال و انتقاد نووا بلاگ را از مَحبت خود محروم نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *