تعریف پروتکل به زبان ساده

تعریف پروتکل به زبان ساده

در دنیای فناوری اطلاعات، پروتکل (Protocol) به مجموعه خاصی از قوانین گفته میشود که نحوه مخابره اطلاعات را بین دو سیستم مخابره کننده مشخص میکند. تا هماهنگی های لازم را برای تبادل اطلاعات داشته باشند. در واقع پروتکل، نحوه تعامل بین نهادهای در حال ارتباط را مشخص میکند. در ادامه نووا بلاگ را در پست تعریف پروتکل به زبان ساده دنبال کنید. تا معنی پروتکل را به راحتی درک کنید.

پروتکل ها در سطح های مختلفی از ارتباطات مخابراتی وجود دارند. برای مثال بعضی از پروتکل ها برای تبادل دادهها در لایه سخت افزار (Physical Layer) وجود دارند و بعضی دیگر از پروتکلها برای تبادل دادهها در لایه نرم افزار (Application Layer) وجود دارند. در یک مدل مرجع با نام Open System Interconnection یا همان OSI پروتکلها در لایه ها مختلف گروه بندی شده اند تا به سادگی بتوان کار پروتکل ها را شرح داد.

مدل مرجع OSI دارای هفت لایه میباشد که در هر لایه پروتکلهای مربوط به آن لایه وجود دارد. این لایه ها شامل Application – Presentation – Session – Transport – Network – Data-Link – Physical میباشند. که در لایه Physical پروتکلهای مربوط به ارتباطات فیزیکی بیان شده اند و در لایه Application هم پروتکلهای مربوط به ارتباطات نرم افزاری مشخص شده.

مدل مرجع OSI که به صورت کامل پروتکلها را در قسمت های مناسب گروهبندی میکند، فقط یک مدل تئوری میباشد. و به جز راحت نمودن توضیح کار پروتکلها هیچ استفاده دیگری ندارد. و مدل مورد استفاده برای مخابره اطلاعات در دنیایی فناوری امروز TCP/IP است.

یکی از تفاوتهای مدل TCP/IP و OSI در این است که در مدل OSI هفت لایه برای توضیح راحت تر پروتکلها وجود دارد. اما در TCP/IP فقط چهار لایه موجود میباشد که کار همان هفت لایه را انجام میدهند.

تفاوت TCP IP با OSI

بگزارید کلیه مسائل بیان شده را به زبان ساده برایتان توضیح بدهم. همانطور که میدانی کمپانی های مختلفی برای تولید سخت افزار و نرم افزار وجود دارند. این کمپانی ها برای اینکه بتوانند برنامه ها یا دستگاه های تولید شده خود را با هم هماهنگ کنند باید از یکسری قوانین مشترک در بین دستگاههای خود استفاده کنند که به این قوانین مشترک پروتکل گفته میشود. پس در واقع کار پروتکل ایجاد قوانین و استانداردهای میباشد. تا کمپانی های مختلف برای هماهنگ بودن دستگاهها و نرم افزارهای خود از آنها استفاده کنند.

مثلا کمپانی گوگل برای اینکه کاربران Google Chrome بتوانند از دنیای اینترنت استفاده کنند از پروتکل HTTP استفاده میکند. تا با دیگر منابع و برنامه ها هماهنگی های لازم را جهت مخابره اطلاعات داشته باشند. یا اگر توجه نموده باشید هر مرورگری را که استفاده میکنید در بخش Address bar کلمه HTTP را درج نموده که به معنای پیروی از قوانین HTTP میباشد.

6 دیدگاه دربارهٔ «تعریف پروتکل به زبان ساده»

    1. سلام محمد جان ممنون از محبت تون 🙂
      وبسایت کوتاه کننده لینک تون عالیه 🙂 موفق و سربلند باشید.
      فقط اگر با استفاده از سیستم نظر دهدی بلاگ ها و سایت ها فرایند دریافت بک لینک رو ادامه بدید از سمت گوگل Spammer شناخته میشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.