ریست کردن مجوز فایلها در ویندوز

چگونه تنظیمات مربوط به مجوز فایلها و پوشه ها را ریست کنیم

از مشکلاتی که تقریبا میتوان گفت فقط برای کاربران جسور سیستم عامل ویندوز پیش می آید، خراب شدن یا بهم خوردگی تنظیمات مربوط به مجوز فایلها و پوشه ها (Windows File Permission) در درایو های ویندوز میباشد. از اینرو اگر شما هم همین حالا در این دسته کاربران قرار گرفته اید خوشحال باشید و این آموزش را دنبال کنید تا نحوه ریست نمودن مجوز فایلها و دایرکتوری ها را با چند گام ساده یاد بگیرید.

مطالب مرتبط: اگر میخواهید بیشتر درباره مجوز فایلها و پوشه ها در سیستم عامل ویندوز بدانید به شما پیشنهاد میکنم مقاله آموزش ویرایش مجوزها وآشنایی با مجوز فایلها در ویندوز را بخوانید.

تنظیم مالکیت فایلها و پوشه ها

باید توجه داشته باشید تنها مالک (Ownership) یک فایل یا پوشه میتواند مجوز فایلها و پوشه های خویش را تنظیم کند از اینرو بهتر است ابتدا مطمئن شوید مالکیت یک فایل را تغییر نداده اید و یا حداقل شما هم مالک همان فایل میباشید. برای تنظیم و گرفتن مالکیت کلیه فایلها مراحل زیر را دنبال کنید:

1- روی پوشه مورد نظر خویش یا پوشه والد آن راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

2- از تب Security گزینه Advanced را انتخاب کنید تا تنظیمات Advanced مجوز ها نمایان شود.

تنظیم مالکیت فایلها و پوشه ها

توضیحات: از بخش Owner میتوانید مالک فعلی پوشه مورد نظر خویش را مشاهده کنید. در مثال بالا مالک فایل MOHAMMAD BARGHAMADI میباشد.

3- اگر شما مالک پوشه یا فایل مورد نظر خود نمیباشید و یا میخواهید آنرا مجددا تنظیم کنید تا مالک همه پوشه ها و فایلهای زیر مجموع آن شوید باید روی گزینه Change کلیک کرده و گزینه Advanced را انتخاب کنید.

4- پس از نمایان شدن تنظیمات Advanced روی گزینه Find Now کلیک کنید تا در بخش Search Results فهرست کلیه کاربران کامپیوتر تا نمایان شود سپس از بین فهرست دنبال حساب کاربری خود بگردید و آنرا انتخاب کنید و در آخر روی گزینه Ok کلیک کنید تا به بخش Select User or Group باز گردید. در اینجا هم روی گزینه Ok کلیک کنید.

5- حال تیک Replace owner on subcontainers and objects را بگذارید و روی گزینه های Apply و Ok کلیک کنید تا مالکیت کلیه فایلها و دایرکتوری ها را بدست آورید.

پس از دریافت مالکیت فایلها و پوشه ها نوبت به تنظیم مجوز آنها میرسد برای این منظور ابتدا به نکته زیر توجه کنید.

نکته: اگر مجوز پوشه ها را از درون یک درایو و روی یک پوشه خاص تنظیم نموده اید میتوانید به سادگی با ویژگی Inheritance کلیه مجوز ها را از ریشه درایو به صورت وراثتی دریافت کنید. برای این منظور مراحل روش اول را دنبال کنید اما اگر مجوز ها را روی خود درایو (مثلا روی خود درایو D:\ و یا درایو E:\  و …) تنظیم نموده اید باید مراحل روش دوم را دنبال کنید تا کلیه مجوز ها را به صورت دستی دوباره تنظیم کنید.

روش اول: تنظیم مجدد مجوز فایلها و پوشه ها توسط ویژگی Inheritance

اگر مجوز ها را روی یک پوشه تنظیم نموده اید نه روی یک درایو به سادگی میتوانید کلیه مجوز های تنظیم شده را با ویژگی وراثت مجوز ها به حالت اولیه خود باز گردانید. برای ریست کردن مجوز ها توسط ویژگی Inheritance فرایند زیر را دنبال کنید:

1- ابتدا روی پوشه مورد نظر خود یا پوشه والد آن راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

2- از تب Security گزینه Advanced را انتخاب کنید تا تنظیمات Advanced مجوز ها نمایان شود.

3- در پنجره Advanced Security گزینه Disable Inheritance را انتخاب کنید و در پنجره باز شده گزینه Remove All Inherited permissions from this object را انتخاب کنید و کلیه کاربران را از بخش Permission Entries حذف کنید.

نکته: اگر از قبل ویژگی Inheritance غیر فعال میباشد میبایست فقط کاربران را از بخش Permission Entries حذف کنید سپس تیک گزینه Replace all child permission entries with inheritable permission entries from object را گذاشته و روی گزینه Enable Inheritance کلیک کنید سپس روی گزینه های Apply و Ok کلیک کنید تا کلیه مجوز ها به صورت وراثتی از خود درایو به کلیه پوشه ها و فایلهای زیر مجموع آن منتقل شود.

4- حال همانند نکته قبل تیک گزینه Replace all child permission entries with inheritable permission entries from object را گذاشته و روی گزینه Enable Inheritance کلیک کنید سپس روی گزینه های Apply و Ok کلیک کنید تا کلیه مجوز ها به صورت وراثتی از ریشه درایو دریافت شده و به پوشه ها و دایرکتوری های زیر آن مجموع منتقل شوند.

به همین سادگی کلیه مجوز ها توسط ویژگی Inheritance به حالت اولیه خود بازگشت.

روش دوم: تنظیم دستی مجوز فایلها و پوشه ها

اگر از اساس مجوز فایلها و پوشه ها را نابود نموده اید (تنظیم مجوز ها روی خود درایو نه پوشه های زیر مجموع آن) میتوانید با دنبال کردن مراحل زیر کلیه مجوز ها را دوباره ایجاد کنید.

1- ابتدا روی درایو مورد نظر خویش راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

2- از تب Security گزینه Advanced را انتخاب کنید تا وارد تنظیمات Advanced مجوز ها شوید.

3- از قسمت Permission entries یک به یک کاربر ها را انتخاب کرده و با کلیک کردن روی گزینه Remove همه آنها را حذف کنید.

4- حال روی گزینه Add کلیک کنید تا پنجره Permission entry for Local Disk باز شود. در پنجره Permission entry for Local Disk روی گزینه Select a Principle کلیک کنید تا پنجره Select User or Group نمایان شود.

5- در پنجره Select User or Group روی گزینه Advanced کلیک کرده و برای نمایش داده شدن فهرست کاربر ها روی گزینه Find Now کلیک کنید.

6- از قسمت Search Results بدنبال گروه Administrators بگردید و با دوبار کلیک کردن روی آن به بخش قبل باز گردید. (بخش Select User or Group) در این پنجره هم روی گزینه Ok کلیک کنید تا به بخش Permission entry for Local Disk بر گردید.

تنظیم مجدد مجوز فایلها در ویندوز

7- در پنجره Permission entry for Local Disk تیک گزینه Full Control را بگذارید و در آخر روی گزینه Ok کلیک کنید تا گروه Administrators به بخش Permission entries اضافه شود.

مشکل دسترسی نداشتن به فایلها

حال همین فرایند را برای کاربر ها و گروه های مذکور زیر انجام دهید اما مجوز آنها را طبق موارد مشخص شده در جلوی هر کاربر تنظیم کنید:

نام کاربر یا گروه کاربری سطح مجوز
گروه Administrators دسترسی کامل (Full Control)
کاربر System دسترسی کامل (Full Control)
گروه Authenticated Users دسترسی اصلاح (Modify)
گروه Users دسترسی خواندن و اجرا کردن (Read & Execute)

در صورت داشتن هر گونه سوال یا انتقاد از آموزش تنظیم مجدد مجوز فایلها و پوشه ها نووا بلاگ را از محبت خود محروم نکنید.

17 دیدگاه دربارهٔ «ریست کردن مجوز فایلها در ویندوز»

 1. Avatar
  محمد داودی

  سلام
  مهندس تو قسمت owenr اصلا به من اجازه نمیده که ببینم مالک کی هست و اون رو تغییر بدم
  تا chang رو میزنم هنگ میکنه و هیچ اتفاقی نمیافته
  و با یه ارور کار تمام میشه
  چه کار کنم؟؟

  1. محمد برغمدی

   سلام
   میشه توضیح بدید دقیقا میخواهید چه کاری رو انجام بدید و چه مشکلی دارید که نمیتونید؟
   شما زمانی میتونید مالکیت ها رو تغییر بدید که حساب کاربریتون مالکیت فایلها رو داشته باشه یا اینکه از حساب کاربری Administrator استفاده کنید.
   و لطفا خطا ها رو به زبان انگلیسی و به صورت کامل بنویسید.

 2. Avatar

  سلام
  خسته نباشید مهندس جان
  من ی هارد اکسترنال دارم که به تلوزیون وصلش کردم و از اون روز این مشکلو پیدا کرده
  مشکل من اینه که نمی تونم مجوز رو برای کل هارد بگیرم بلکه برای فولر فولدرش باید جداگانه این کار را انجام بدم
  الان راه بهتری مثلا از طریق ریجستری نمیشه کلا سکیوریتی را غیرفعال کرد که من این مشکل رو نداشته باشم
  باشکر

  1. محمد برغمدی

   سلام سلیمان جان، سلامت باشید.
   اگر مجوزهای مروبط درایو (مثلا درایو \:G) رو دستکاری نکرده باشید میتونید به سادگی کلیه مجوز ها رو از طریق خود درایو ریست کنید.
   خیر از طریق رجیستری نمیشه چنین کاری رو انجام داد، تنظیمات مروبط به File Permission در خود فایل سیستم (File System Metadata) انجام میشه
   اگر تعداد پوشه های که روی اونها مجوز تنظیم کردید خیلی زیاده، میتونید یک Batch File برای بررسی و ریست کردن مجوز ها بنویسید.
   موفق باشید.

 3. Avatar

  سلام اقا خواهش میکنم کمکم کنید من یه تعداد زیادی عکس دارم که داخل یک فوادر هستن همگی مجوز هاشون ظاهرا رفتن نمیشه یه کاری کرد که همگی با هم درست شن اخه تعدادشون زیاده لطفا کمک کنید

 4. Avatar

  سلام میشه یه راهنمایی کنید فایل های من دچار دو پسوند شدن به اسم hese file چطور فایل ها رو به حالت اولیه در بیاورم

  1. محمد برغمدی

   سلام
   احتمال 110% سیستمت به باج افزار Hese مبتلا شده
   این یعنی همه فایلهای که پسوندشون Hese شده، رمز گذاری شدن و امکان نداره به سادگی به حالت اول برگردن، میتونم بگم اگر کلید Private رو نداشته باشید که 100% ندارید به هیچ وجه نمیتونید به اطلاعات رمز گذاری شده تون دسترسی پیدا کنید.
   ولی حتما با یک آنتی ویروس قوی مثل Kaspersky این باج افزار رو حذف کن تا اطلاعات جدیدت از بین نرن
   تسلیت عرض میکنم و در حذف باج افزار موفق باشید

 5. Avatar

  تمام فایل ها jpeg.hese mp3.hese mp4.hese فایلها رو میخوام به حالت اولیه برگردانم اگه کسی میدونه راهنمایی کنه خواهشا

 6. Avatar

  سلام مهندس
  من همه ی کارای بالارو میکنم ولی در اخر ک apply. رو میزنم ارور applying security میده و میگه access is denied
  مشکل از چیه ؟؟

 7. Avatar

  سلام مهندس
  من همه روش هایی که گفتید انجام دادم این کارو خیلی انجام دادم ولی الان یه سری فایل دارم که بازیابی شون کردم با نرم افزار rstudio حالا این فایل ها یه سری jpg هست و یه سری psd که همشون هم بعد از باز یابی مجوز هاشون کلان بهم ریخته البته قبل از اینکه پاک بشن این مجوز هارو داشتن و بعد برداشته شده و پاک شده حالا میخاستم یه راهنمایی کنید که چه حرکتی بزنم که درست بشن ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. Avatar

  با سلام
  خسته نباشید
  کامپیوتر من ویندوز 7 و نمی تونم هیچ فولدری یا پوشه درست کنم
  اگر میشه راهنمایی کنید

 9. Avatar
  ابوالفضل

  سلام من تو درایو e سیستمم ويندوز دووم نصب کردم بعد ويندوز اولی‌ که درايو C بوده رو حذف کردم الان مشکلی که دارم‌ نمی‌تونم بعضی از فایل های ويندوز قبلی رو حذف کنم. وارد ويندوز جدید که می‌شم ويندوز در درايو C و فایل های ویندوز قبلی در درایو e هستند. ارور you need permission میده.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *