دوره‌ های آموزشی نووا
می 1, 2016

فایل Desktop.ini چیست و چگونه کار میکند

Avatar photo
برنامه نویس MERN Stack
فایل Desktop.ini چیست و چگونه کار میکند

فایل Desktop.ini چیست و چگونه کار میکند

به طور کلی هر پوشه در ویندوز با آیکون و مشخصات خاصی نمایش داده میشود مثلا پوشه Music با آیکون آهنگ و پوشه Pictures با آیکون عکس نمایش داده میشود، حال چگونه این پوشه ها دارای آیکون مشخصی میباشند در حالی که پوشه های عادی ویندوز هیچ آیکون خاصی ندارند در ادامه با نووا بلاگ همراه باشید تا رابط پوشه ها را با فایل Desktop.ini در ویندوز برسی کنیم.

Folder Icon

فایل Desktop.ini یک فایل مخفی سیستمی برای نگهداری اطلاعات مربوط به آرایش پوشه ها میباشد، به طور کلی اگر طرح یا تنظیمات یک پوشه را تغییر دهید به صورت خودکار یک فایل Desktop.ini برای ذخیره این تغییرات درست میکنید. مثلا اگر برای یک پوشه آیکون بگذارید در واقع شما یک فایل Desktop.ini برای آن پوشه ساخته اید.

آیا میتوان فایل Desktop.ini را حذف نمود؟

به صورتی عادی شما میتوانید فایل Desktop.ini را از هر پوشه ای حذف کنید اما با این عمل تغییرات ظاهری آن پوشه را هم از بین خواهید برد. برای مثال اگر برای یک پوشه آیکون انتخاب کرده باشید، با حذف فایل Desktop.ini از آن پوشه، آیکون پوشه هم به حالت اولیه باز میگردد.

نحوه حذف فایل Desktop.ini

برای حذف فایل Desktop.ini کافیست روی آیکون آن کلیک راست نموده سپس از منوی باز شده روی Delete کلیک کنید، یا فایل Desktop.ini را انتخاب کرده سپس کلید Delete را از روی کیبورد برای حذف آن بفشارید.

نکته: فایل Desktop.ini یک فایل مخفی سیستمی میباشد و به صورت عادی قابل مشاهده نیست. برای نمایش این فایل باید تیک مربوط به گزینه فایل های مخفی سیستمی را از تب View در پنجره Folder Option بردارید. میتوانید از آموزش مخفی سازی فایلها و پوشه ها برای این کار استفاده کنید.

آیا میشود از ساخت خودکار فایل Desktop.ini جلوگیری نمود؟

سیستم عامل ویندوز به صورت خود کار برای ذخیره تغیرات ظاهری پوشه ها فایل Desktop.ini را درست میکند. و شما نمیتوانید ساخت خودکار این فایلها را در ویندوز متوقف کنید. چرا که این عمل بخشی از برنامه ریزی سیستم عامل میباشد. ولی به صورت عادی میتوانید فایل Desktop.ini را از هر پوشه ای حذف کنید اما پس از اعمال اولین تغییر ظاهری در پوشه، فایل Desktop.ini دوباره ساخته خواهد شد. بهترین راه برای دیده نشدن این فایل مخفی نمودن فایلهای سیستمی میباشد.

آیا فایل Desktop.ini ویروس میباشد؟

خیر فایل Desktop.ini ویروس نمیباشد. اما بعضی از ویروس ها از توانایی های این فایل برای منافع خود سوء استفاده میکنند. اگر فکر میکنید سیستم شما ویرسی شده میتوانید از آنتی ویروس مناسبی در این زمینه استفاده کنید.

در صورتی که هر سوال یا انتقادی در این زمینه داشتید نووا بلاگ رو از محبت خودتون دریغ نکنید.

2 پاسخ به “فایل Desktop.ini چیست و چگونه کار میکند”

  1. Avatar photo اسماعیل گفت:

    سلام. من در درایو USB چند تا shortcut دارم که میخوام icon اونها رو عوض کنم به طوری که این فلش مموری به هر سیستمی متصل بشه icon ها رو نشون بده باید چیکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *