مدیریت Process ها با Task Manager

مدیریت Process ها با Task Manager (آموزش کار با Task Manager)

یکی از ابزارهای کاملا کاربردی در ویندوز Task Manager میباشد. با استفاده از ابزار Task Manager به سادگی میتوانید برنامه ها و Process در حال اجرا را مدیریت کنید. این مدیریت شامل اجرا و بستن برنامه ها و Process ها است. یکی دیگر از کارهای که میتوانید توسط برنامه Task Manager انجام دهید بررسی وضعیت سیستم میباشد. یعنی اینکه در حال حاظر چقدر از RAM و CPU و Hard توسط چه برنامه ای در حال استفاده میباشد. در ادامه نووا بلاگ را در آموزش مدیریت Process ها با Task Manager دنبال کنید تا نحوه کار کردن با این ابزار جالب را بیاموزید.

پیشنهاد: اگر از کار کردن با خط فرمان ویندوز لذت میبرید بهتر است به مقاله مدیریت Process ها با CMD سر بزنید.

برنامه Task Manager چیست؟

همانطور که گفتم برنامه Task Manager یک ابزار کاربردی جهت اجرا و بستن Process ها در ویندوز میباشد. همچنین با استفاده از Task Manager میتوانید وضعیت استفاده برنامه ها از سخت افزار (RAMCPUHard DiskNetwork) سیستم را مشاهده کنید.

چگونه برنامه Task Manager را اجرا کنیم؟

برای اجرا و استفاده از برنامه Task Manager میتوانید از روشهای مختلفی استفاده کنید:

 • روی ابزار Taskbar کلیک راست نمودن و روی Task Manager کلیک کنید.
 • کلید های Ctrl+Shift+Esc را باهم به صورت همزمان نگه دارید تا Task Manager اجرا شود.
 • کلید های Ctrl+Alt+Delete را نگه داشته سپس در پنجره باز شده روی Task Manager کلیک کنید.
 • کلید های Win+R را نگه دارید تا پنجره Run باز شود سپس کلمه TASKMGR را تایپ کنید و Enter را بفشارید.

نکته: به صورت جزئی کمی تفاوت در ظاهر و کارایی Task Manager ویندوز 7 به پایین و ویندوز 8 تا ویندوز 10 میباشد. اما در کل در همه ویندوز ها وظیفه اصلی Task Manager مدیریت Process ها و نمایش وضعیت سخت افزار سیستم میباشد.

task-manager

در تب Process برنامه Task Manager ویندوز 8 به بعد کلیه سرویس ها و برنامه های که در حال اجرا میباشند را مشاهده میکنید. برای امتحان در حین باز بودن Task Manager یک برنامه اجرا کنید تا در این بخش آنرا مشاهده کنید.

گزینه های که در زیر کادر Name مشاهده میکنید همان Process ها میباشند که در ویندوز 8 به بعد با نام کامل نمایش داده میشوند. همچنین برای هر گزینه یک مقدار CPU و Memory و Disk و Network نیز وجود دارد که نشان میدهد هر کدام از این Process ها چقدر از سخت افزار های ذکر شده استفاده میکنند. برای مثال:

در حال حاظر Process گوگل کروم (Google Chrome) صفر درصد از CPU و 95 MB از Memory و صفر درصد از هارد دیسک و صفر درصد از شبکه را استفاده میکند.

به صورت کلی همه Process های در حال اجرا 3 درصد از CPU و 67 درصد از RAM را و 0 درصد از هارد دیسک و 0 درصد از شبکه را مورد استفاده قرار داده اند.

چگونه Process ها را در Task Manager متوقف کنیم؟

برای بستن یا متوقف نمودن Process ها در Task Manager ابتدا گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید سپس از سمت راست پایین روی End Task کلیک کنید. یا اینکه روی Process مورد نظر خود راست کلیک نموده و از منوی باز شده روی End Task کلیک کنید.

چگونه از کارایی این Process ها در Task Manager آگاه شویم؟

همانطور که گفتم Task Manager یک ابزار واقعا کاربردی میباشد چرا که شما میتوانید توسط آن ویروسهای در حال اجرا را نیز تشخیص دهید. برای اینکه بدانید کار هر کدام از Process های فعال چه میباشد. کافیست روی آنها راست کلیک نموده و روی گزینه Search Online کلیک کنید تا اطلاعات مربوط به Process را در جستجوی اینترنت بخوانید.

پیشنهاد: برای یادگیری و استفاده از Task Manager در تشخیص ویندوز ویروسی شده به آموزش علائم ویروسی شدن کامپیوتر مراجعه کنید.

چگونه مسیر Process های در حال اجرا در کامپیوتر را پیدا کنیم؟

یکی دیگر از کارهای برنامه Task Manager نشان دادن مسیر برنامه های در حال اجرا میباشد. یعنی با استفاده از برنامه Task Manager میتوانید مسیر هر برنامه ای که در ویندوز اجرا میباشد را پیدا کنید.

برای اینکار ابتدا روی Process مورد نظر راست کلیک نموده سپس روی Open File Location کلیک کنید.

همچنین میتوانید به صورت مستقیم اطلاعات مربوط به Properties برنامه های در حال اجرا را بخوانید. برای اینکار ابتدا روی Process مورد نظر راست کلیک نموده سپس روی Properties کلیک کنید.

در ویندوز 8 تا 10 برای دیدن فایل اجرایی هر Process باید روی گزینه مورد نظر راست کلیک نموده سپس روی Go Details کلیک کنید.

نمایش گرافیکی عملکرد سخت افزار در اعضای برنامه های در حال اجرا

یکی دیگر از ویژگی های که برنامه Task Manager به شما ارائه میدهد نشان دادن بازدهی سخت افزار در برابر برنامه های که در حال اجرا میباشند است. برای دیدن این بازدهی به تب Performance بروید.

آموزش کار با Task Manager

در تب Performance چهار گزینه را مشاهده میکنید:

 • CPU در این بخش حرکت قلب کامپیوتر خود را مشاهده میکنید.
 • Memory در بخش Memory مقدار RAM مورد استفاده سیستم را مشاهده میکنید.
 • Disk در بخش Disk مقدار استفاده از هارد دیسک را مشاهده میکنید.
 • Ethernet در این بخش مقدار استفاده از شبکه را مشاهده میکنید.

یکی از تب های جدید در Task Manager نسبت به ویندوز 7 تب App History میباشد. در این تب شما وضعیت App های را که اجرا نموده اید را مشاهده میکنید.

مدیریت Startup ویندوز در Task Manager

در ویندوز های 7 و Vista و XP برای نمایش برنامه های که در Startup ویندوز میباشند باید از برنامه MSCONFIG استفاده کنید.

اما در ویندوز 8 به بعد کار کاربران آسوده شد چرا که به سادگی میشود کلیه برنامه های موجود در Startup ویندوز را از تب Startup در برنامه Task Manager مدیریت نمود.

کار با task manager

حال شاید بپرسید کار Startup در ویندوز چیست؟

کار Startup در ویندوز اجرای خودکار برنامه ها در زمان بالا آمدن ویندوز میباشد. یعنی زمانی که شما کامپیوتر خود را روشن میکنید هر برنامه ای که در Startup ویندوز خود معرفی کرده باشید به صورت خودکار با بالا آمدن ویندوز اجرا میشود.

برای غیر فعال نمودن برنامه های موجود در Startup ویندوز کافیست تا روی برنامه مورد نظر راست کلیک نموده سپس روی گزینه Disable کلیک کنید.

برای پیدا کردن مسیر برنامه های ثبت شده در Startup ابتدا روی برنامه مورد نظر خود راست کلیک کنید سپس روی گزینه Open File Location کلیک کنید.

در تب Details نام برنامه های اجرایی Process ها و Process ID آنها را مشاهده میکنید. برای بستن این Process ها میتوانید روی گزینه مورد نظر خود راست کلیک نموده سپس روی End Task کلیک کنید.

از طریق تب Services میتوانید سرویس های ویندوز را مدیریت کنید. این مدیریت شامل متوقف نمودن و فعال سازی سرویس ها میباشد.

برای اجرای برنامه ها و Process ها از طریق Task Manager ابتدا روی گزینه File کلیک کنید سپس گزینه Run New Task را انتخاب کنید و در آخر نام Process یا برنامه مورد نظر خود را تایپ کنید و کلید Enter را بفشارید.

21 دیدگاه دربارهٔ «مدیریت Process ها با Task Manager»

 1. Avatar photo

  مثل همیشه عالی بود یه سووال داشتم با دستور taskkill با پارامتر -pid که برنامه ها رو میبندیم همین پروسس ای دی های توی تسک منیجر هستش؟

 2. Avatar photo
  علی خدایی

  سلام واقعا ممنون
  اگه میشه بیشتر در مورد پروسسها توضیح بدید که چی هستند و اینکه تفاوت سرویس ها با پروسسها در چیه؟

 3. Avatar photo

  سلام وقتی من یه بازی سنگین اجرا میکنم (سیستم مورد نیازش دارما) تسک منیجرم یه دفه بعد چن دقیقه اونو خودکار میبنده ایا میشه جلو اونو گرفت؟

  1. Avatar photo

   سلام احمد جان
   ببخشید بابت تاخیر در پاسخگویی
   از کجا فهمدیدی که Task Manager برنامه شما رو به صورت خودکار میبنده؟
   از چه سیستم عاملی استفاده میکنید؟
   برنامه Task Manager رو اجرا کنید و بعد وارد بازیتون بشید، بعد از اینکه از بازی به صورت بسته شد، بخش مورد استفاده RAM و CPU رو بررسی کنید. اگر متوجه شدید که از RAM و CPU بیش از حد استفاده میشه سعی کنید همه برنامه های اضافی رو ببندید.
   درایور کارت گرافیکت تون رو 100% بروز رسانی کنید و یا اینکه حذفش کنید و دوباره نصبش کنید.
   سیستم تون رو با یک آنتی ویروس قدترتمند مثل Bitdefender یا Windows Defender خود ویندوز 10 بررسی کنید.(اگر از ویندوز 10 استفاده میکنید.)
   مسائل بالا رو بررسی کنید و دوباره نتیجه رو همینجا کامنتش کنید.

 4. Avatar photo

  سلام خسته نباشید میشه کاری کرد که برنامه ای که در حال اجرا رو سیستم هست و از پروسس بار قابل مشاهده هست رو طوری کرد که کلا تو پروسس بار مشاهده نشه ینی مخفی بشه از پروسس بار ؟

  1. Avatar photo

   سلام
   برای مخفی کرن Process ها چیزی به ذهنم نمیرسه، اما میشه یک Process رو هم نام Process های اصلی ویندوز درست کرد. مثل svchost.exe و …

   1. Avatar photo

    تشکر
    مثلا برای تغییر نام image name همین cmd از پروسس به جای cmd.exe چیکار میشه کرد ؟ یکی از راه هاش به نظرم این باشه که یه کپی از خوده cmd بگیریم فقط چطوری مثلا وقتی فایل batch رو میخاییم اجرا کنیم بگیم که مثلا از cmd نه از کپیش دستوراتو اجرا کن که تو پروسس اسمش عوض بشه ؟

 5. Avatar photo

  خیلی ممنونم واقعا عالی و مفید بود و خیلی روان و راحت توضیح دادین

 6. Avatar photo

  سلام
  قبلا تو ویندوز ۷ همه این گزینه هارو بهم نشون میداد درحال اجرا و غیره ولی الان دکمه هارو میزنم یه صفحه خالی میاد که پایین سه گزینه داره فقط
  یکی new taskو swich to و end task اصلا حتی برنامه های در حال اجرا رو نشون نمیده قبلا همه رو نشون میداد نمیدونم چرا اینجوری شده لطفا راهنمایی کنید

 7. Avatar photo

  سلام میزان cpu استفاده در موارد معمولی چقدر باید باشه من زده 100% !!

  1. Avatar photo

   سلام
   بسته به برنامه های در حال اجرا و سیستم عامل و نوع و قدرت CPU داره
   در حالت عادی زمانیکه هیچ برنامه ای در حال اجرا نیست نباید بیشتر از 5 تا 15 درصد کار کنه
   معمولا سیستم های که CPU شون روی 100% کار میکنه یعنی به یک بد افزار مثل ویروس آلوده شدن

 8. Avatar photo
  امیر محمد

  با سلام . ببخشید چگونه برنامه ای را از حالتend taskبرداریم

  1. Avatar photo

   سلام
   از حالت End task برداریم رو متوجه نمیشم، وقتی برنامه ای رو End Task میکنند برنامه بسته میشه و دوباره باید برنامه رو از مسیرش اجرا کنید.

 9. Avatar photo

  سلام وقت بخیر
  وقتی یه برنامه مثل کروم رو باز میکنم داخل تسک منیجر ده تا ازش باز شده و همشون هم کار میکنه و بیشتر حجم ram و cpu رو میگیره . علتش چیه؟
  آنتی ویروس eset لایسنس دار هم دارم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 10. Avatar photo

  سلام خسته نباشید
  من برنامه ای دارم که کرک شده هست و از قرار چون کرک شده هست به همین خاطر خیلی اوقات باز نمیشه و قبل از باز و اجرا شدن بسته میشه. با راهنمایی یکی از دوستان در task manager اون رو end task میکنم و بعدش باز و اجرا میشه ولی خب این موقتیه یعنی بعد از یکی دوبار باز و احرا کردن و بستن دوباره باز نمیشه و باید دوباره برم سراغ task manager و end task کردن
  لطفا راه حل همیشگیش رو بهم بگید که چطور میشه کاری کرد که این برنامه هربار بدون مشکل باز و اجر بشه
  ممنونم

  1. Avatar photo

   سلام
   نمیدونم از چه برنامه ای استفاده میکنید و چرا به این مشکل بر خورد میکنه، ولی چندتا نکته:
   1- اگر برنامه معروف و پر استفاده ای، تو اینترنت دنبال کرک مرتبطش بگرد
   2- زمانیکه میخوای از برنامه استفاده کنی، اینترنت رو قطع کن
   3- مطمئن شو سیستم عامل ویندوز ویروسی نیست.
   موفق باشید

 11. Avatar photo

  سلام اگر بخواهیم همه ی برنامه ها را با هم
  در task manager ببندیم باید چه کنیم؟

  1. Avatar photo

   سلام
   نمیشه، خیلی از برنامه های ضروری خود سیستم عامل هم در task Manager هستند که اصلا قابل متوقف شدن نیستن و اگر بزور بسته شن، سیستم عامل از کار میافته مثل svchost و … شما میتونید چندین برنامه رو با دستور taskkill به صورت پشت سر هم متوقف کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.