نرم افزار های معادل ویندوز برای لینوکس

معادل یا جایگزین نرم افزارهای کاربردی ویندوز برای لینوکس

زمانیکه از ویندوز به یکی از توزیع‌های لینوکس مهاجرت میکنید تازه متوجه می‌شوید که لینوکس برای خودش یک دنیای کاملاً متفاوت نسبت به ویندوز دارد. یکی از مواردی که لینوکس را نسبت به ویندوز متفاوت نموده، قابل استفاده نبودن برنامه‌های ویندوز در لینوکس است، شاید با خود بگویید این چه حرفی میباشد معلوم است برنامه‌های ویندوز در لینوکس قابل استفاده نمیباشند! معمولاً این احساس زمانی برای مهاجران ویندوز پیش می‌آید که خلاء نبود برنامه‌های کاربردی ویندوز را در لینوکس متوجه میشوند. در این مقاله قصد دارم شما را با معادل بعضی از نرم‌افزارهای کاربردی ویندوز برای لینوکس آشنا کنم.

پیشنهاد: اگر از علاقه مندان به دنیایی لینوکس میباشد 100% به صفحه آموزش لینوکس مراجعه کنید.

نرم‌افزار LibreOffice جایگزین نرم‌افزار Microsoft Office

نرم‌افزار LibreOffice جایگزین نرم‌افزار Microsoft Office

یکی از پر استفاده ترین برنامه‌های که معمولاً اکثر کاربران ویندوز از آن استفاده میکنند نرم‌افزار Microsoft Office میباشد. نرم‌افزار مایکروسافت آفیس شامل برنامه‌های کاربردی همچون Word – Access – Excel – Power Point  و …  است که همه این برنامه‌ها را میتوانید در بسته نرم‌افزاری LibreOffice پیدا کنید. نرم‌افزار LibreOffice هم شامل LibreOffice Writer که جایگزین Microsoft Office Word و LibreOffice Calc که جایگزین نرم‌افزار Microsoft Office Excel و LibreOffice Impression که جایگزین نرم افزار Microsoft Office PowerPoint و LibreOffice Base که جایگزین نرم افزار Microsoft Office Access میباشد.

معمولاً در اکثر توزیع‌های لینوکس مثل Ubuntu بسته نرم افزاری LibreOffice به صورت خودکار همراه با نصب سیستم عامل نصب میشوند. در صورت نصب نبودن LibreOffice میتوانید از دستورات زیر برای نصب آن استفاده کنید:

sudo apt update && sudo apt install libreoffice

ویرایشگر تصاویر Gimp جایگزین نرم‌افزار Photoshop

ویرایشگر تصاویر Gimp جایگزین نرم‌افزار Photoshop

تقریباً میتوان گفت Photoshop نیز یکی از کاربردی ترین برنامه‌های ویندوز و مکینتاش به حساب می‌آید چراکه معمولاً اکثر کاربران مبتدی تا حرفه‌ای به نوعی در سطح توان خود از این نرم‌افزار ویرایشگر تصویر برای انجام کارهای روزمره خویش استفاده میکنند. بهترین جایگزین برای نرم‌افزار Photoshop در لینوکس نرم‌افزار Gimp میباشد. با استفاده از نرم‌افزار Gimp میتوانید به صورت حرفه‌ای روی تصاویر کار کنید. تنها مشکلی که میتوان به نرم‌افزار Gimp چسباند حرفه‌ای بودن بیش از حد منوهای برنامه Gimp میباشد.

معمولاً کاربرانی که بیشتر با منو های آیکون دار و حسی کار نموده اند شاید کمی کار کردن با نرم‌افزار Gimp برایشان غیر ممکن باشد. ولی در کل با کمی تلاش و  سعی و خطا میتوانید به سادگی با این نرم‌افزار کاربردی کنار بیایید.

برای نصب نرم‌افزار Gimp در لینوکس میتوانید از دستورات زیر استفاده کنید:

sudo apt update && sudo apt install gimp

ویرایشگر ویدیو kdenlive برای لینوکس

ویرایشگر ویدیو kdenlive برای لینوکس

از دیگر کارهای که اکثر کاربران ویندوز با آن سر و کار دارند تدوین و ویرایش ویدیوها و فیلم‌ها میباشد. در زمینه تدوین فیلم و ویدیو میتوان به نرم افزارهای زیادی اشاره نمود که یکی از بهترین این برنامه‌ها kdenlive میباشد. نرم‌افزار kdenlive دارای ظاهری زیبا با امکانات مناسب جهت ویرایش انواع فرمت های ویدیوی است.

  • از ویژگیهای kdenlive میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
  • ویرایش ویدیو به صورت Multi Track
  • پشتیبانی از انواع فرمتهای صوتی و تصویری
  • قابلیت تنظیم محیط کاربری و ایجاد کلید های میانبر
  • ایجاد ساده tiles با استفاده از متن و تصویر
  • وجود Effect ها و Transition های متنوع و زیبا
  • ذخیره خودکار پروژه

برای نصب kdelive میتوانید از دستور زیر استفاده کنید:

sudo apt-add-repository ppa:kdenlive/kdenlive-stable && sudo apt-get update

sudo apt update && sudo apt-get install kdenlive

نرم‌افزار Converter ویدیو برای لینوکس

نرم‌افزار Converter ویدیو برای لینوکس

در لینوکس نرم افزارهای زیادی برای تبدیل فرمت فایلهای چند رسانه ای (Multimedia Convertor) به یک دیگر وجود دارد که از بهترین آن‌ها میتوان به نرم‌افزار HandBrake اشاره نمود. برنامه HandBrake یک نرم‌افزار قدرتمند با ظاهری زیبا در زمینه تبدیل فرمت ویدیو ها به انواع فرمت ها و کیفیت‌ها میباشد.

برای نصب نرم‌افزار HandBrake میتوانید از دستورات زیر استفاده کنید:

sudo apt update && sudo apt install handbrake

نرم‌افزار رایت CD و DVD مثل Nero برای لینوکس

نرم‌افزار رایت CD و DVD مثل Nero برای لینوکس

در حال حاضر کمتر کسی از دستگاه‌های DVD ROM یا Writer برای انتقال داده‌ها استفاده میکند چراکه این دستگاه‌ها هزینه‌های زیادی دارد و حجم انتقال داده‌ها نیز در آن‌ها بسیار ضعیف و کم سرعت میباشد. اما شاید بعضی از کاربران هنوز هم از این رسانه برای انتقال داده‌های خویش استفاده میکنند. از اینرو من به شما نرم‌افزار Brasero را معرفی میکنم.

برای نصب نرم‌افزار Brasero میتوانید از دستورات زیر استفاده کنید:

sudo echo "deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu xenial main universe" >> /etc/apt/sources.list

sudo apt-get update && sudo apt-get install brasero

جایگزین برنامه BlueStack برای لینوکس (شبیه ساز اندروید)

فهرست نرم افزارهای جایگزین ویندوز برای لینوکس

نرم‌افزار Bluestack یا NOX از بهترین برنامه‌های شبیه ساز اندروید (Android Emulator) برای ویندوز میباشند اما متأسفانه این برنامه‌ها نسخه‌ای برای کاربران لینوکس ندارند. از این رو بهتر است از نرم‌افزارهای جایگزین آن‌ها یعنی نرم‌افزار Andy یا Genymotion یا Andro Vm در لینوکس استفاده کنید.

پیشنهاد: برای دیدن بهترین نرم افزارهای شبیه ساز اندروید به مقاله بهترین برنامه شبیه ساز اندروید مراجعه کنید.

اگر سوال یا انتقادی نسبت به مقاله نرم افزارهای معادل ویندوز برای لینوکس دارید نووا بلاگ را از محبت خویش محروم نکنید.

3 دیدگاه دربارهٔ «نرم افزار های معادل ویندوز برای لینوکس»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.