آموزش فیلمبرداری از محیط ویندوز

معمولا کاربران ویندوز به دلایل متفاوتی نیاز به فیلمبرداری از محیط دسکتاپ پیدا میکنند، مثلا برای ساخت دورههای آموزشی یا ایجاد اسناد ویدیویی که بعدا باید به آنها استناد شود، و موارد دیگری که نیازی به توضیح ندارند. در این مقاله قصد دارم شما را با نرم افزار Camtasia آشنا کنم، نرم افزار Camtasia به شما اجازه میدهد از محیط دسکتاپ ویندوز با صدا فیلمبرداری کرده و آنرا با ویرایشگر قدرتمند Camtasia تنظیم و ویرایش کنید تا یک ویدیو حرفه ای و کامل منتشر کنید.

فیلمبرداری از دسکتاپ با Camtasia

برای فیلمبرداری از محیط ویندوز با نرم افزار Camtasia ابتدا میبایست نرم افزار Camtasia را از یک سایت معتبر دانلود و آنرا در سیستم خود نصب کنید. برای این منظور میتوانید نرم افزار Camtasia را از سایت Soft98 دانلود کنید.

لینک دانلود: نرم افزار Camtasia برای ویندوز

رمز فایل فشرده: soft98.ir

در حال حاضر حجم نرم افزار Camtasia حدود 500 مگابایت میباشد که پس از دانلود برنامه باید آنرا از حالت فشرده خارج کرده و شروع به نصب آن کنید.

پس از نصب نرم افزار Camtasia برنامه را با Activator آن فعال سازی کنید تا بدون محدودیت به انتشار ویدیو های خود بپردازید. (در غیر اینصورت لوگوی مرتبط با Camtasia به صورت خودکار به ویدیو های شما اضافه شده و بعد از 30 روز برنامه از دسترس شما خارج میشود.)

با Camtasia چگونه از محیط ویندوز فیلم برداری کنیم؟

پس از نصب و فعال سازی نرم افزار Camtasia نوبت به فیلم برداری از دسکتاپ میرسد، برای این منظور میبایست نرم افزار Camtasia Recorder را از منوی استارت اجرا کنید.

برای فیلم برداری از محیط ویندوز باید روی آیکون گلبهی رنگ rec کلیک کنید تا فرایند فیلم برداری از محیط دسکتاپ شروع شود.

توجه کنید به طور پیشفرض نرم افزار Camtasia از کل صفحه به صورت کامل (Full screen) فیلم برداری میکند اما میتوان از قسمت Select area ابعاد یا برنامه ای مشخصی را انتخاب نمود تا فقط از آن ابعاد مشخص شده یا برنامه انتخاب شده فیلم برداری شود.

برای این منظور کافیست روی گزینه Custom کلیک کرده و یکی از ابعاد استاندارد پیشفرض را انتخاب کنید.

گزینه Select area to record از منوی Custom به شما اجازه میدهد یک برنامه مشخص را انتخاب کنید تا به صورت خودکار ابعاد برنامه Camtasia روی آن برنامه تنظیم شود.

البته ابعاد صفحه رو به صورت دستی هم میتونید تنظیم کنید، برای این منظور کافیه یکی از چهار گوشه مشخص شده برنامه Recorder رو بگیرید و بکشید و ابعاد مد نظر تون رو دربیارید.

انتخاب میکروفون و ضبط صدای محیط سیستم

از قسمت Recorded inputs میتوانید ورودی های که قرار است صدای آنها ضبط شود را مشخص کنید. به صورت پیشفرض صدای محیط ویندوز ضبط میشود و برای انتخاب میکروفون کافیست روی آیکون سمت چپ Audio on کلیک کرده و میکروفون مد نظر خود را انتخاب کنید.

اگر به هر دلیلی نمی خواهید صدای محیط ویندوز ضبط شود کافیست تیک گزینه Record system audio را بردارید.

کلید های میانبر برای فیلم برداری از محیط دسکتاپ

نرم افزار Camtasia برنامه کاملی در زمینه فیلمبرداری از محیط ویندوز میباشد چراکه اجازه میدهد با کلید های میانبر فرایند فیلمبرداری از محیط دسکتاپ را شروع کرده و آنرا به اتمام برسانیم.

کلید F9: برای شروع فیلم برداری میتوانید از کلید F9 استفاده کنید (Record) و در هنگام فیلم برداری میتوانید با کلید F9 فرایند فیلم برداری را به صورت موقتی متوقف (Pause) کرده و بعدا دوباره با فشردن کلید F9 آنرا ادامه (Resume) دهید.

کلید F10: برای متوقف کردن کامل فرایند فیلم برداری، میتوانید از کلید F10 استفاده کنید. بعد از فشردن کلید F10 برنامه Camtasia Recorder به صورت خودکار بسته شده و فیلم ضبط شده با برنامه ویرایشگر Camtasia بالا می آید.

کلید های Ctrl + M: در حین فیلمبرداری از محیط ویندوز میتوانید با  استفاده از کلید های Ctrl + M لحظات مشخصی را نشانه گذاری کرده تا در برنامه ویرایشگر Camtasia از آنها استفاده کنید.

کلید های Ctrl + Shift + D: اگر میخواهید در حین فیلمبرداری از محیط دسکتاپ اشکال هندسی روی صفحه بکشید یا متن مشخصی را بنویسید باید از کلیدهای میانبر Ctrl + Shift + D باهم استفاده کرده تا این توانایی به شما داده شود.

فرایند انتشار ویدیو ضبط شده از محیط ویندوز

همانطور که قبل تر به آن اشاره نمودم بعد از اتمام فرایند فیلم برداری از ویندوز میتوانید کلید F10 را از روی کیبورد بفشارید تا از برنامه Camtasia Recorder خارج شده و فیلم ضبط شده با برنامه ویرایشگر Camtasia بالا بیاید.

در برنامه ویرایشگر Camtasia ابزارهای زیادی برای ویرایش ویدیو وجود دارد. در این آموزش قصد ندارم به آنها بپردازم ولی اگر به طور کلی با برنامه های ویرایشگر ویدیو آشنایی داشته باشید به سادگی میتوانید از این برنامه هم استفاده کنید.

پس از ویرایش فیلم ضبط شده، برای انتشار آن میبایست کلید های Ctrl + P را باهم نگه داشته تا پنجره Production Wizard نمایان شود. در این پنجره گزینه Custom Production Settings را انتخاب کرده و روی گزینه Next کلیک کنید:

در قسمت how would you like to produce video یک فرمت مناسب برای انتشار ویدیو انتخاب کرده و روی گزینه Next کلیک کنید. (از نظر من بهترین گزینه همان MP4 Smart-Layer میباشد)

گزینه MP4 Smart-Layer به شما اجازه میدهد برای فیلم ضبط شده یک قالب HTML5 ایجاد کرده تا بعد از انتشار ویدیو، فیلم ضبط شده را با پخش کننده HTML5 دریافت کنید.

اگر نیازی به ایجاد خودکار Player با زبان برنامه نویسی HTML5 ندارید میتوانید تیک گزینه Produce with controller را برداشته تا آز ساخت خودکار آن جلوگیری کنید.

در تب Size میتوان از بخش Video Size ابعاد ویدیو را تنظیم نمود. (به طور پیشفرض همان ابعاد ویدیو به اندازه صفحه ضبط شده میباشد)

از تب Video settings میتوان کیفیت ویدیو را مشخص نمود.

طبق پیشنهاد خود Camtasia بهتر است کیفیت ویدیو را بالاتر از 75% نیاورید چراکه از آن به بعد فقط به حجم ویدیو اضافه شده و روی کیفیت آن تاثیر چندانی ندارد. (تنظیم پیشفرض کیفیت ویدیو 60% است)

از تب Audio settings میتوان کیفیت Bit rate صدا را تنظیم نمود (تنظیم پیشفرض 128kbps میباشد)

مشخص نمودن اطلاعات Copyright ویدیو و انتشار آن

پس از شخصی سازی کیفیت صدا و تصویر فیلم ضبط شده روی Next کلیک کرده تا به صفحه تنظیم اطلاعات و کپی رایت ویدیو بروید.

فیلمبرداری از محیط ویندوز

در این بخش با کلیک بر روی گزینه Video info میتوانید اطلاعات مرتبط با سازنده و تاریخ انتشار ویدیو را طبق نیازتان مشخص کنید.

اگر میخواهید لوگوی شرکت یا کمپانی خود را به عنوان Watermark به ویدیو اضافه کنید کافیست تیک گزینه Include watermark را گذاشته و از بخش Option آنرا تنظیم کنید.

در نهایت روی گزینه Next کلیک کرده و در صفحه Produce Video از کادر Production Name نام فایل ویدیو را مشخص کنید و از کادر Folder مسیر انتشار آنرا تعیین کنید.

روی Finish کلیک کنید و منتظر بمانید فرایند Video Rendering به اتمام برسد.

اگر سوال یا انتقادی نسبت به مقاله چگونه از صفحه کامپیوتر فیلمبرداری کنیم دارید نووا بلاگ را از محبت خود محروم نکنید.

44 دیدگاه دربارهٔ «آموزش فیلمبرداری از محیط ویندوز»

 1. Avatar photo
  محمد ایمانی

  نرمافزاری برای فیلمبرداری مخفی از صفح نمایش وجود دارد؟

 2. Avatar photo

  با سلام نرم افزار رو دانلود کردم ولی نصب نمیشه چجوری نصبش کنم؟

  1. Avatar photo

   سلام
   بیشتر توضیح بدید کجای نصب برنامه با مشکل روبرو شدید؟ آیا فایل رو از حالت zip خارج کردید؟
   هنگام اجرای فایل نصبی برنامه با چه خطایی مواجه میشید؟

 3. Avatar photo

  آقا من باهاش مشکل دارم :/
  از زیپ خارجش کردم و نصبشم شروع کردم ولی اصلا تکون نمیخوره ؟؟
  مشکل چیست؟

  1. Avatar photo

   سلام
   ویندوزت چیه؟ چند دقیقه صبر کردی روی چند درصد گیر میکنه؟ کدوم نسخه رو نصب کردی؟ ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی؟
   آیا فایل نصبی رو به صورت Run As Administrator اجرا کردی یا به صورت User؟

 4. Avatar photo
  sinaamirgamer

  ببخشید یه سوال داشتم چجوری از حالت زیپ در بیارم فایل رو؟لطفا بگید

 5. Avatar photo
  امیر حسین

  ببخشیدا ولی وقتی با Production Wizard کار میکنم ی نوشته وسط فیلم جا میگیره کاریش نمیشه کرد ؟
  Costume Production Settings اینم پیدا نمیکنم کجاس میشه اسکرین شات بگیرین ؟

 6. Avatar photo

  سلام
  خیلی ممنون از اینکه وقت گذاشتین
  من نتونستم گزینه ی save and edit رو پیدا کنم ممکنه راهنمایی بفرمایید باتشکر

 7. Avatar photo
  امیرحسین دباب

  سلام
  نرم افزار و نصب کردم وقتی میزنم فیلم بگیره فقط از محتوایات ویندوز فیلم می گیره میرم داخل بازی یا برنامه فیلم نمگیره ، یعنی می خوای بعدش فیلمو نگاه کنی وقتی داخل بازی شدی توی فیلم صفحه سیاه هستش

 8. Avatar photo
  امیرحسین دباب

  مشکل چیه و باید چه کار کنم از بازی هم فیلم بگیره ، ممنون میشم پاسخ بدید

  1. Avatar photo

   سلام محمد
   اگر منظورتون اینکه برنامه نیاز به اینترنت داره، خیر برای کار کردن برنامه، نیاز نیست به اینترنت متصل باشید.

 9. Avatar photo

  سلام.. اگر امکانش هست بگین که تنظیمات نمایش عملیات کیبورد هنگام ضبط چجوریه.. مثل وسط ضبط اگه کلیدی رو از کیبورد بزنیم راهی هست که نمایش بده؟؟؟

 10. Avatar photo
  محمد جواد سیرتی

  سلام من تا به حال این کارو نکردم مشکلی که نداره

 11. Avatar photo

  سلام. چطوری میتونم هنگام فیلم برداری از دسکتاب موقتا یک قسمت دسکتاب زوم کنم و بگردم به حالت قبل؟

 12. Avatar photo

  سلام وقت بخیرنرم افزار کامتاسیا روی ویندوز ۳۲ بیتی کار می کنه ؟ مبگه از به رکوردر دیگه استفاده کن

 13. Avatar photo

  سلام. ببخشید چرا وقتی فیلم میگیرم ایکون صبط و پوز کردن و استاپ کردن هم تو فیلم نهایی دیده میشه. سپاس

 14. Avatar photo

  سلام
  کیفیت فیلمی که ضبط می کنم کم شده، در حالی که قبلا خیلی عالی بود.نمیدونم تنظیماتش دستکاری شده یانه؟ راه حلش چیه؟

 15. Avatar photo

  سلام چرا برنامه کامتازیا را دانلود می کنم فقط کادر پوشه سفیدی است باز هم نمیشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.