دوره‌ های آموزشی نووا
آگوست 15, 2019

مشخص نمودن زمان دانلود در IDM

Avatar photo
برنامه نویس MERN Stack
مشخص نمودن زمان دانلود در IDM

یکی از قابلیت های کاربردی نرم افزار دانلود منیجر Scheduler یا زمانبندی در دانلود میباشد. قابلیت زمانبندی در دانلود به کاربران اجازه میدهد لینک های دانلود را در فهرست IDM اضافه کنند تا در زمان و تاریخ مشخصی دانلود آنها شروع شود.

معمولا قابلیت زمانبندی در دانلود بیشتر به کار افرادی می آید که از اینترنت های محدود استفاده میکنند و نمیخواهند حجم اینترنت آنها صرف دانلود فایلهای حجیم شود. از اینرو تصمیم میگیرند دانلود های خود را به ساعات رایگان منتقل کنند.

مشخص نمودن زمان دانلود در IDM

برای این منظور کافیست ابتدا لینک های خود را در فهرست برنامه IDM اضافه کنید (پس از کلیک نمودن روی لینک دانلود گزینه Download Later را انتخاب کنید تا لینک به فهرست دانلود IDM اضافه شود.)

مشخص نمودن زمان دانلود در IDM

نکته: توجه کنید در هنگام دانلود حتما مسیر ذخیره شدن فایلها را مشخص کنید تا اگر در مسیر پیشفرض IDM فضای کافی برای ذخیره سازی فایلها نبود دانلود شما با خطا مواجه نشود. (گزینه Save As)

پس از اضافه نمودن لینک های دانلود وارد برنامه IDM شوید تا فهرست لینک های اضافه شده را مشاهده کنید. اگر همه لینک های مد نظر شما اضافه شده بودند میتوانید زمان شروع دانلود را مشخص کنید.

تنظیم زمان شروع دانلود

برای تنظیم زمان شروع و پایان دانلود کافیست روی آیکون ساعت (Scheduler) در IDM کلیک کنید تا وارد بخش تنظیمات زمانبندی دانلود شوید.

در تب Schedule تیک گزینه Start Download at را گذاشته و از کادر جلوی آن ساعت شروع دانلود را مشخص کنید. (مزاح: توجه کنید نرم افزار IDM با ساعت سیستم شما کار میکند نه ساعت دیواری منزل شما)

نرم افزار IDM به شما اجازه میدهد تاریخ دانلود را بر اساس روز های هفته یا یک تاریخ معین تنظیم کنید. مثلا اگر میخواهید در روزهای هفته در ساعت مشخص شده دانلود فایلها شروع شود باید گزینه Daily را انتخاب کنید اما اگر میخواهید فقط یک روز خاص از تاریخ را مشخص کنید باید گزینه Once at را انتخاب کنید.

اگر گزینه Daily را انتخاب کرده باشید میتوانید روزهای هفته را انتخاب کنید تا فقط در همان روز ها و ساعات مشخص شده فرایند دانلود فایلها شروع شود. (مثلا در تصویر بالا تیک هفت روز هفته گذاشته شده است)

تنظیم زمان اتمام دانلود

با گذاشتن تیک گزینه Stop Download at میتوان ساعت پایان دانلود را در هر روز مشخص نمود. مثلا هر روز ساعت 2 صبح دانلود فایلها شروع شود و در ساعت 7 صبح به اتمام رسد تا از حجم اینترنت غیر رایگان استفاده نشود.

گذاشتن تیک گزینه Number of retries for each file if downloading failed باعث میشود نرم افزار IDM به تعداد مشخص شده سعی بر دانلود فایل کند. (اگر دفعه اول به هر دلیلی با خطا مواجه شد)

گزینه های IDM بعد از اتمام فرایند دانلود

گزینه Open the following file when done به شما اجازه میدهد بعد از اتمام دانلود فایلها برنامه یا فایل مشخص شده اجرا شود.

گذاشتن تیک گزینه Exit Download Manager when done باعث میشود بعد از اتمام فرایند دانلود برنامه IDM بسته شود.

گذاشتن تیک گزینه Turn off computer when done باعث میشود بعد از اتمام فرایند دانلود، سیستم خاموش شود. تیک گزینه Force process to terminate این فرایند را اجباری و زوری میکند.

پس از انجام تنظیمات زمانبندی فقط روی گزینه Apply کلیک کنید تا تنظیمات انجام شده اعمال شود. اگر میخواهید از همان زمان فرایند دانلود دسته ای فایلها شروع شود روی گزینه Start Now کلیک کنید.

نکته: توجه کنید بعد از Apply نمودن تنظیمات برنامه IDM در ساعت مشخص شده شروع به دانلود فایلها میکند. از این رو نباید به صورت کامل برنامه IDM را ببندید. (منظور کلیک راست نمودن روی آیکون IDM و انتخاب گزینه Exit است)

تنظیم اولویت لینک ها برای دانلود شدن

از تب File in the queue میتوان اولویت لینک ها را برای دانلود شدن مشخص نمود. برای این منظور کافیست لینک مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی آیکون بالا و پایین کلیک کنید تا اولویت یک لینک را برای دانلود شدن بالا و پایین ببرید.

اگر میخواهید چند فایل را به صورت همزمان دانلود کنید کافیست مقدار Download را به صورت دستی مشخص کنید. به صورت پیشفرض چهار فایل با هم دانلود میشوند.

پس از انجام تنظیمات روی گزینه Apply کلیک کنید تا تنظیمات انجام شده اعمال شوند در غیر اینصورت تمام تنظیمات نادیده گرفته میشود.

نکته: حتما از Sleep شدن سیستم خود جلوگیری کنید تا در هنگام دانلودشدن فایلها  سیستم به حالت Standby یا Hibernate وارد نشود.

اگر سوال یا انتقادی نسبت به این آموزش دارید: مشخص نمودن زمان دانلود در IDM نووا بلاگ را از محبت خود محروم نکنید.

2 پاسخ به “مشخص نمودن زمان دانلود در IDM”

 1. Avatar photo احمدعباسی گفت:

  سلام
  ازرهنمایی شمامتشکرم
  مدتی بعدازنصب دانلودمسنجر دیگر کارنمی کند چه باید کرد
  اگردرموردنرمافزاری آموزش میدهیدویاراهنمایی میکنیداگرنرمافزارش راهم بگذارید یاآدرس سایت مطمئنی رابگذارید
  خیلی راهنمایی شمابهتروکامل می شود
  اگرنرمافزارفیلمبرداری مخفی از صفحه نمایش وجود دارداگرمقدوراست آدرس سایت آن رابدهید
  باتشکرفراوان.

  • سلام احمد
   من هم از مشا بابت پیشنهاد خوبتون ممنونم، به شخصه خودم اکثر برنامه ها رو از سایت soft98.ir دریافت میکنم.
   نسخه فعلی IDM رو از ویندوز تون حذف کنید و آخرین نسخه IDM رو از سایت soft98 دریافت و نصب کنید.
   برنامه خاصی در این زمینه مد نظر ندارم اما میشه اسکریپتش رو نوشت 🙂
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *