دوره‌ های آموزشی نووا
ژوئن 22, 2021

آموزش نصب VMWare Player در اوبونتو

Avatar photo
برنامه نویس MERN Stack
آموزش نصب VMWare Player در اوبونتو

با استفاده از نرم افزار VMWare Player میتوان در یک سیستم حقیقی چندین سیستم مجازی ایجاد و به صورت همزمان از آنها استفاده نمود. در واقع نرم افزار VMWare Player به شما اجازه میدهد از یک سخت افزار برای اجرای همزمان دو یا چند سیستم عامل استفاده کنید. در ادامه با آموزش نصب VMWare Player در اوبونتو همراه نووا بلاگ باشید.

حداقل سخت افزار مورد نیاز:

برای نصب و استفاده از VMWare Player در اوبونتو پردازنده سیستم شما باید قابلیت Virtualization را داشته باشد در غیر این صورت نمیتوانید از این برنامه برای ایجاد و اجرای ماشین مجازی استفاده کنید.

CPU: 1.3 GHz with VT-x Technology

RAM: 2GB

نصب VMWare Player در اوبونتو

برای نصب VMWare Player در اوبونتو ابتدا باید سیستم عامل خود را بروز کرده سپس برنامه های مورد نیاز VMWare را نصب کنید. برای این منظور از دستورات زیر استفاده کنید:

sudo apt update
sudo apt install build-essential linux-headers-generic

بعد از وارد کردن دستور اول ابتدا رمز عبور خود را وارد کنید سپس برای دستور دوم حرف y وارد کرده و کلید Enter را بزنید تا برنامه های مورد نیاز نصب شوند.

نصب VWMare Player در اوبونتو
نصب VWMare Player در اوبونتو

برای دانلود آخرین نسخه از نرم افزار VMWare Workstate Player به سایت اصلی آن مراجعه کرده و آنرا دریافت کنید. با استفاده از دستور wget میتوانید این فایل را به صورت مستقیم دانلود کنید:

wget --user-agent="Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:60.0) Gecko/20100101 Firefox/60.0" https://www.vmware.com/go/getplayer-linux

بعد از دانلود نرم افزار VMWare Player ابتدا با استفاده از دستور chmod فایل برنامه را اجرایی کرده سپس آنرا با پارامتر های required و eulas-agreed نصب کنید.

chmod +x getplayer-linux
sudo ./getplayer-linux --required --eulas-agreed

پارامتر required باعث میشود فقط سوالات ضروری به شما نمایش داده شوند و پارامتر eulas-agreed به معنای موافقت با قوانین استفاده از برنامه است.

نصب VWMare Player در اوبونتو

بعد از اتمام فرایند نصب با پیغام Installation was successful مواجه خواهید شد.

نکته: نرم افزار VMWare Player یک برنامه Open Source نمیباشد از اینرو برای استفاده تجاری از آن باید لایسنس آنرا تهیه کنید و یا برای استفاده شخصی گزینه None-Commercial را انتخاب کنید.

اجرای برنامه VMWare Player در اوبونتو

برای اجرای نرم افزار VMWare Player در اوبونتو ابتدا وارد منوی Show Application شده و بدنبال آیکون برنامه VMWare Player بگردید سپس روی آن کلیک کرده و برنامه را اجرا کنید.

اجرای برنامه VMWare Player در اوبونتو

اگر برای برنامه License تهیه نمودید آنرا وارد کنید در غیر اینصورت گزینه Use Vmware Player 16 for free none-commercial use را انتخاب کرده و روی Finish کلیک کنید.

ساخت ماشین مجازی در Vmware Player

برای ساخت ماشین مجازی در Vmware Player کافیست برنامه را اجرا کرده سپس مراحل زیر را یک به یک دنبال کنید:

۱- گزینه Create New Virtual Machine را انتخاب کنید.

۲- در پنجره باز شده گزینه I well install operating system later را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

نکته: اگر میخواهید در هنگام ایجاد ماشین مجازی سیستم عامل را به آن معرفی کنید باید گزینه اول یا دوم را انتخاب کرده و به ترتیب DVD سیستم عامل یا فایل ISO سیستم عامل را انتخاب کنید.

۳- در صفحه Guest Operating System سیستم عامل مد نظر خود را انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید.

۴- در صفحه Virtual Machine Name نام و آدرس ذخیره سازی فایل ماشین مجازی را مشخص کرده و روی Next کلیک کنید.

5- در صفحه Disk Space Size فضای دیسکی که میخواهید به ماشین مجازی بدهید را مشخص کرده سپس گزینه Next را انتخاب کنید. (برای یکپارچه بودن فایل اصلی ماشین مجازی گزینه store virtual machine in single file را انتخاب کنید)

۶- در آخر روی Customize Hardware کلیک کرده و از بخش New CD / DVD گزینه Use ISO Image را انتخاب کنید.

از گزینه Browse فایل ISO سیستم عامل مد نظر خود را انتخاب کرده و گزینه Open را بزنید. بعد از اضافه شدن فایل iso روی close کلیک کنید.

۷- در نهایت روی Finish و بعد از آن روی Close کلیک کنید.

نرم افزار vmware برای اوبونتو

حال میتوانید روی ماشین مجازی ایجاد شده کلیک راست کرده و گزینه Power On را انتخاب کنید.

حذف نرم افزار Vmware Player از اوبونتو

برای حذف نرم افزار Vmware Player از اوبونتو کافیست از دستور زیر در ترمینال استفاده کنید:

sudo /usr/bin/vmware-installer -u vmware-player

بعد از وارد نمودن دستور بالا ابتدا رمز عبور خود را وارد کرده سپس کلید Enter را برای حذف کامل نرم افزار Vmware Player بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *