فعال کردن و غیر فعال کردن سرویس ها با دستور Net

با استفاده از دستور Net در خط فرمان ویندوز میتوان کارهای زیادی را انجام داد مثلا میتوان با استفاده از دستور Net User حساب کاربری ایجاد نمود یا با دستور Net Share فایلها را در سطح شبکه به اشتراک گذاشت و یا با دستور Net Config تنظیمات Server و Workstation سیستم را انجام و 10 ها تنظیم دیگر که در این بخش قصد دارم به یکی از آنها یعنی فعال کردن و غیر فعال کردن سرویس های ویندوز با دستور Net بپردازم در ادامه همراه با نووا بلاگ باشید.

فعال کردن سرویس های ویندوز با دستور Net Start

برای فعال سازی سرویس های ویندوز با دستور Net Start میبایست ابتدا خط فرمان ویندوز را به صورت Run As Administrator اجرا کنید تا مجوز کافی برای ویرایش و مدیریت سیستم عامل ویندوز را داشته باشید. سپس میتوانید با دستور Net Start سرویس مورد نظر خود را فعال کنید. مثلا برای فعال سازی سرویس SSDP Discovery دستور به شکل زیر نوشته میشود:

Net Start "SSDP Discovery"
دستور net start

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید سرویس SSDP Discovery با موفقیت فعال شد. برای فهرست گیری از سرویس های فعال در ویندوز باید از دستور Net Start بدون پارامتر استفاده کنید. برای مثال:

Net Start
فعال کردن سرویس با دستور net

غیر فعال کردن سرویس های ویندوز با دستور Net Stop

برای غیر فعال کردن سرویس های ویندوز با دستور Net Stop کافیست بعد از دستور Net Stop نام سرویس مورد نظر خود را وارد کرده تا آنرا غیر فعال کنید. مثلا برای غیر فعال کردن سرویس Plug and Play دستور به شکل زیر نوشته میشود:

Net Stop "Plug and Play"
دستور net stop

نکته: توجه کنید زمانیکه یک سرویس را با دستور Net Stop غیر فعال میکنید اگر تنظیمات Startup سرویس مورد نظر شما روی Auto باشد بعد از اولین ریستارت ویندوز، سرویس غیر فعال شده دوباره فعال خواهد شد اما اگر روی Manual تنظیم شده باشد سرویس غیر فعال شده غیر فعال خواهد ماند.

توقف سرویس ها با دستور Net Pause

با دستور Net Pause میتوان سرویس های ویندوز را به صورت موقتی متوقف یا Pause نمود. برای این منظور میبایست بعد از دستور net pause نام سرویس مورد نظر خویش را وارد کنید. برای مثال:

Net Pause Workstation

توجه کنید همه سرویس های قابلیت Pause شدن ندارند و اکثرا باید با دستور Net Stop آنها را متوقف نمود. برای ادامه کار سرویس Workstation میبایست از دستور Net Continue استفاده کنید. برای مثال:

Net Continue Workstation
دستور net pause و net continue

پیشنهاد: توجه کنید در اصل برای مدیریت سرویسهای ویندوز میبایست از دستور sc استفاده کنید. با دستور SC میتوانید تمامی پیکربندی های یک سرویس را در ویندوز انجام دهید.

اگر سوال یا انتقادی نسبت به آموزش مدیریت سرویس های ویندوز با دستورات Net Start و Net Stop و Net Pause و Net Continue دارید نووا بلاگ را از محبت خود محروم نکنید.

4 دیدگاه دربارهٔ «فعال کردن و غیر فعال کردن سرویس ها با دستور Net»

 1. با سلام و عرض ادب
  بنده چند وقت پیش به علت پایین بودن سیستم تمام استارت آپ های ویندوزم رو غیر فعال کردم و بعد از ریاستارت ویندوز دیگه بالا نیامد و ویندوز عوض کردم.سئوالم اینکه که آیا راهی وجود داشد واسه عوض نکردن ویندوز یا نه ممنون می شم اگر پاسخ دهید.

 2. سلام بزرگوار چطور میتونم eset service رو غیره فعال کنم هر کاری میکنم نمیشه حتی با دستور net stop ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چون خیلی cpu رو درگیر و سرعت دستگاه رو کند میکنه قبلا اینطور نبود
  سپاس از راهنماییتون

 3. سلام در حال بازی بودم صفحه ابی مرگ اومد وبعد ریستارت شد وبعد که اومد نواری اومد که نوشته بود ویندوز در حال بارگزاری فایلها وبعد یک کادر اومد که بالاش نوشته بودNet StartودوگزینهYes وno بود لطفا کمکم کنید بگین کدوم گزینه رو بزنم تا کامپیوترم درست شه لطفا🙏🙏🙏🙏

  1. سلام
   نمیدونم چه اتفاقی برای سیستم عامل تون افتاده که بگم فعالش کنید یا نه، اصلا net start کدوم سرویس رو قرار فعال کنه؟ یا اصلا این همون دستور net ویندوز یا چیز دیگه ای؟
   چطور میتونم بهتون بگم Yes بزنید یا NO در حالیکه ممکنه ویروس یا باج افزار باشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.