فریم ورک Mongoose

آشنایی با فریم ورک Mongoose

فریم ورک Mongoose یک چهارچوب محبوب و قوی برای استفاده روی دیتابیس مانگو است. با استفاده از چهارچوب مانگوس شما می‌توانید بر مبنای پایگاه‌داده مانگو دی بی داده‌ها را استفاده، فراخوانی و ذخیره کنید. همین‌طور رابط‌های قدرتمندی دارد و یکی از سریع‌ترین و بهترین‌ها به‌حساب می‌آید. البته در وب فارسی در مورد آن اطلاعات کمی وجود دارد. اما به‌هرحال در بین تمامی چهارچوب‌های جاوا اسکریپت می‌تواند ایده‌آل‌ترین باشد. در نهایت اگر نیاز به یک کنترلر بانک اطلاعاتی بخصوص در زبان بک‌اند نود جی اس دارید، می‌توانید به‌راحتی کار خود را آسان‌تر کنید. فریم ورک Mongoose در واقع امکان آسان‌سازی ذخیره داده‌ها در فیلدها و در دیتابیس را فراهم می‌کند.

همین‌طور می‌توانید آن را به‌راحتی روی مانگو دی بی پیاده‌سازی کنید و مزیت‌های زیادی را برای شما به‌عنوان توسعه‌دهنده وب ایجاد می‌کند. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به امکان ولید کردن، کوئری زدن در سرعتی بالاتر و… اشاره کرد. درصورتی‌که مایل هستید از مزایای پایگاه‌داده مانگو استفاده کنید لازم است که حتماً فریم ورک Mongoose را بیاموزید. در ادامه در خصوص ویژگی‌های کلیدی که در فریم ورک مانگوس وجود دارد صحبت خواهیم کرد و این که چرا در دنیای وب کم‌کم تر حال مطرح‌شدن است.

مهم‌ترین مزایای فریم ورک Mongoose

مهم‌ترین مزایای فریم ورک Mongoose

در فریم ورک Mongoose شما می‌توانید از حالت بازگشت نتایج استفاده کنید. در واقع پرس‌وجو بر مبنای مانگوس به‌مراتب آسان‌تر است و می‌توان در کم‌ترین زمان ممکن بدون دستورات اضافه و واردکردن فشار بر سرور دیتابیس تحت وب را به‌روزرسانی کرد. به‌هرحال یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در دنیای طراحی وب و سئو، مسئله فراخوانی و سرعت آن در پایگاه‌داده است.

ویژگی متدهای نمونه فریم ورک Mongoose

در چهارچوب مانگوس شما می‌توانید از امکان ذخیره‌سازی قبل و بعد از فراخوانی را نیز استفاده کنید. این مسئله سبب می‌شود که قابلیت‌های سفارشی را در خواندن و نوشتن موفق به‌آسانی تعریف کنید و همین‌طور روش‌های سفارشی مورداستفاده قرار دهید که به‌عنوان‌مثال می وان با یک سند کل این پروسه را پیش برد.

اعتبارسنجی

ویژگی مثبت دیگری که در فریم ورک Mongoose وجود دارد تحت عنوان ولیدیشن یا اعتبارسنجی شناخته می‌شود. این به شما کمک می‌کند که به‌راحتی از کدهای اعتبارسنجی استفاده کنید. مثلاً اگر می‌خواهید آدرس ایمیل را چک کنید که حاوی @ باشد یا هر مورد دیگری می‌توانید این کار را در کم‌ترین زمان ممکن با بهترین سرعت و نرخ انتقال داده و پاسخگویی انجام دهید. می‌توانید طرح خود را مطرح کرده و اعتبارسنجی‌های خارج از روتین دیتابیس را نیز روی فریم ورک Mongoose انجام دهید.

اسکیما فریم ورک Mongoose

چهارچوب مانگوس دارای اسکیمای پیشرفته است. می‌توانید به‌راحتی مرتب‌سازی و دسته‌بندی اشیاء را انجام دهید. ضمن این که بهترین راه برای نظم دادن به Tablesها یا همان جدول‌ها در پایگاه‌داده است. علاوه‌برآن می‌توانید آبجکت‌های دیگر مانند ویوها و روال‌ها را نیز با استفاده از آن کنترل کرد. در واقع ساختاری مشخص به پایگاه‌داده خود می‌دهید و به‌نوعی برای تمیزکردن همه آن‌ها می‌توانید به‌راحتی از اسکیما استفاده کنید. البته اسکیما به‌غیراز فریم ورک Mongoose در دیگر پایگاه‌های داده نیز قابل‌استفاده است.

انواع اسکیما در فریم ورک Mongoose

انواع اسکیما در فریم ورک Mongoose

به‌طورکلی چند اسکیما تایپ مهم برای فریم ورک جاوا اسکریپتی محبوب ما در نظر گرفته شده است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم. همان‌طور که گفتیم این پلتفرم در زبان نود جی اس و برای برنامه‌نویسی بک‌اند بر مبنای جاوا اسکریپت انجام می‌شود. می‌توان به‌راحتی از آن روی MongoDB استفاده کرد. فریم ورک Mongoose به شما اجازه می‌دهد که اشیاء را با یک ساختار ODM رسم و خلق کنید. در ادامه در خصوص انواع اسکیماهای موجود در این فریم ورک توسعه دیتابیس آشنا می‌شویم:

عدد

عددها برای مشخص‌کردن حداقل و حداکثر مقدار مجاز ورودی مورداستفاده قرار می‌گیرد. مثلاً اگر می‌خواهید سن را مشخص کنید انتخاب اصلی است.

تاریخ

تاریخ نیز مبنای میلادی و قمری را پشتیبانی می‌کند. دقیقاً فرمت تاریخ را در برمی‌گیرد و شامل کاراکترهای روز، ماه و سال است.

بافرینگ

در فریم ورک Mongoose بافرینگ به شما اجازه می‌دهد که به‌راحتی داده‌های دودویی را ذخیره‌سازی کنید و ازآن ها برای رمزنگاری و رمزگذاری بهره بگیرید. مثلاً شما می‌توانید پسوردهای خود را به‌راحتی با استفاده از این سیستم هش کنید.

شی

شی نیز شامل داده‌های پیوند به سند است. مثلاً وقتی یک مجموعه فروشگاهی کتاب راه‌اندازی کرده‌اید و هر کتاب دارای نویسنده است. سند کتاب شامل یک ویژگی آبجکت یا شی است که نویسنده خواهد بود.

آرایه

آیه نیز کاربردی وسیع در جاوا اسکریپت و ذخیره‌سازی داده‌ها دارد. می‌توان روی آن اعمال مختلفی انجام داد که در این مورد علاوه بر چهارچوب مانگوس، لازم است با مفهوم ساختمان داده، ریشه، درخت و … آشنایی نسبی داشته باشید.

مخلوط

مخلوط یا Mixed نیز شامل فیلدهایی می‌باشد که بر اساس آن شما می‌توانید به‌راحتی هر داده‌ای را دریافت کنید و اعتبارسنجی را نیز بر مبنای همان انجام دهید. مثلاً برای یک باکس متن ورودی را روی 20 کاراکتر محدود کنید و یا این که نام و نام خانوادگی را یکجا دریافت کنید.

به‌طورکلی این فریم ورک یکی از کاربردی‌ترین و موردنیازتریم فریم ورک ها برای دیتابیس مانگو است.

منبع: www.mongodb.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.