دوره‌ های آموزشی نووا
نوامبر 27, 2018

ریست کردن مجوز فایلها در ویندوز

Avatar photo
برنامه نویس MERN Stack
ریست کردن مجوز فایلها در ویندوز

از مشکلاتی که تقریبا میتوان گفت فقط برای کاربران جسور سیستم عامل ویندوز پیش می آید، خراب شدن یا بهم خوردگی تنظیمات مربوط به مجوز فایلها و پوشه ها (Windows File Permission) در درایو های ویندوز میباشد. از اینرو اگر شما هم همین حالا در این دسته کاربران قرار گرفته اید خوشحال باشید و این آموزش را دنبال کنید تا نحوه ریست نمودن مجوز فایلها و دایرکتوری ها را با چند گام ساده یاد بگیرید.

ویدیو آموزش ریست کردن مجوز فایلها در ویندوز


مطالب مرتبط: اگر میخواهید بیشتر درباره مجوز فایلها و پوشه ها در سیستم عامل ویندوز بدانید به شما پیشنهاد میکنم مقاله آموزش ویرایش مجوزها وآشنایی با مجوز فایلها در ویندوز را بخوانید.

تنظیم مالکیت فایلها و پوشه ها

باید توجه داشته باشید تنها مالک (Ownership) یک فایل یا پوشه میتواند مجوز فایلها و پوشه های خویش را تنظیم کند از اینرو بهتر است ابتدا مطمئن شوید مالکیت یک فایل را تغییر نداده اید و یا حداقل شما هم مالک همان فایل میباشید. برای تنظیم و گرفتن مالکیت کلیه فایلها مراحل زیر را دنبال کنید:

1- روی پوشه مورد نظر خویش یا پوشه والد آن راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

2- از تب Security گزینه Advanced را انتخاب کنید تا تنظیمات Advanced مجوز ها نمایان شود.

تنظیم مالکیت فایلها و پوشه ها

توضیحات: از بخش Owner میتوانید مالک فعلی پوشه مورد نظر خویش را مشاهده کنید. در مثال بالا مالک فایل MOHAMMAD BARGHAMADI میباشد.

3- اگر شما مالک پوشه یا فایل مورد نظر خود نمیباشید و یا میخواهید آنرا مجددا تنظیم کنید تا مالک همه پوشه ها و فایلهای زیر مجموع آن شوید باید روی گزینه Change کلیک کرده و گزینه Advanced را انتخاب کنید.

4- پس از نمایان شدن تنظیمات Advanced روی گزینه Find Now کلیک کنید تا در بخش Search Results فهرست کلیه کاربران کامپیوتر تا نمایان شود سپس از بین فهرست دنبال حساب کاربری خود بگردید و آنرا انتخاب کنید و در آخر روی گزینه Ok کلیک کنید تا به بخش Select User or Group باز گردید. در اینجا هم روی گزینه Ok کلیک کنید.

5- حال تیک Replace owner on subcontainers and objects را بگذارید و روی گزینه های Apply و Ok کلیک کنید تا مالکیت کلیه فایلها و دایرکتوری ها را بدست آورید.

پس از دریافت مالکیت فایلها و پوشه ها نوبت به تنظیم مجوز آنها میرسد برای این منظور ابتدا به نکته زیر توجه کنید.

نکته: اگر مجوز پوشه ها را از درون یک درایو و روی یک پوشه خاص تنظیم نموده اید میتوانید به سادگی با ویژگی Inheritance کلیه مجوز ها را از ریشه درایو به صورت وراثتی دریافت کنید. برای این منظور مراحل روش اول را دنبال کنید اما اگر مجوز ها را روی خود درایو (مثلا روی خود درایو D:\ و یا درایو E:\  و …) تنظیم نموده اید باید مراحل روش دوم را دنبال کنید تا کلیه مجوز ها را به صورت دستی دوباره تنظیم کنید.

روش اول: تنظیم مجدد مجوز فایلها و پوشه ها توسط ویژگی Inheritance

اگر مجوز ها را روی یک پوشه تنظیم نموده اید نه روی یک درایو به سادگی میتوانید کلیه مجوز های تنظیم شده را با ویژگی وراثت مجوز ها به حالت اولیه خود باز گردانید. برای ریست کردن مجوز ها توسط ویژگی Inheritance فرایند زیر را دنبال کنید:

1- ابتدا روی پوشه مورد نظر خود یا پوشه والد آن راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

2- از تب Security گزینه Advanced را انتخاب کنید تا تنظیمات Advanced مجوز ها نمایان شود.

3- در پنجره Advanced Security گزینه Disable Inheritance را انتخاب کنید و در پنجره باز شده گزینه Remove All Inherited permissions from this object را انتخاب کنید و کلیه کاربران را از بخش Permission Entries حذف کنید.

نکته: اگر از قبل ویژگی Inheritance غیر فعال میباشد میبایست فقط کاربران را از بخش Permission Entries حذف کنید سپس تیک گزینه Replace all child permission entries with inheritable permission entries from object را گذاشته و روی گزینه Enable Inheritance کلیک کنید سپس روی گزینه های Apply و Ok کلیک کنید تا کلیه مجوز ها به صورت وراثتی از خود درایو به کلیه پوشه ها و فایلهای زیر مجموع آن منتقل شود.

4- حال همانند نکته قبل تیک گزینه Replace all child permission entries with inheritable permission entries from object را گذاشته و روی گزینه Enable Inheritance کلیک کنید سپس روی گزینه های Apply و Ok کلیک کنید تا کلیه مجوز ها به صورت وراثتی از ریشه درایو دریافت شده و به پوشه ها و دایرکتوری های زیر آن مجموع منتقل شوند.

به همین سادگی کلیه مجوز ها توسط ویژگی Inheritance به حالت اولیه خود بازگشت.

روش دوم: تنظیم دستی مجوز فایلها و پوشه ها

اگر از اساس مجوز فایلها و پوشه ها را نابود نموده اید (تنظیم مجوز ها روی خود درایو نه پوشه های زیر مجموع آن) میتوانید با دنبال کردن مراحل زیر کلیه مجوز ها را دوباره ایجاد کنید.

1- ابتدا روی درایو مورد نظر خویش راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

2- از تب Security گزینه Advanced را انتخاب کنید تا وارد تنظیمات Advanced مجوز ها شوید.

3- از قسمت Permission entries یک به یک کاربر ها را انتخاب کرده و با کلیک کردن روی گزینه Remove همه آنها را حذف کنید.

4- حال روی گزینه Add کلیک کنید تا پنجره Permission entry for Local Disk باز شود. در پنجره Permission entry for Local Disk روی گزینه Select a Principle کلیک کنید تا پنجره Select User or Group نمایان شود.

5- در پنجره Select User or Group روی گزینه Advanced کلیک کرده و برای نمایش داده شدن فهرست کاربر ها روی گزینه Find Now کلیک کنید.

6- از قسمت Search Results بدنبال گروه Administrators بگردید و با دوبار کلیک کردن روی آن به بخش قبل باز گردید. (بخش Select User or Group) در این پنجره هم روی گزینه Ok کلیک کنید تا به بخش Permission entry for Local Disk بر گردید.

تنظیم مجدد مجوز فایلها در ویندوز

7- در پنجره Permission entry for Local Disk تیک گزینه Full Control را بگذارید و در آخر روی گزینه Ok کلیک کنید تا گروه Administrators به بخش Permission entries اضافه شود.

مشکل دسترسی نداشتن به فایلها

حال همین فرایند را برای کاربر ها و گروه های مذکور زیر انجام دهید اما مجوز آنها را طبق موارد مشخص شده در جلوی هر کاربر تنظیم کنید:

نام کاربر یا گروه کاربریسطح مجوز
گروه Administratorsدسترسی کامل (Full Control)
کاربر Systemدسترسی کامل (Full Control)
گروه Authenticated Usersدسترسی اصلاح (Modify)
گروه Usersدسترسی خواندن و اجرا کردن (Read & Execute)

در صورت داشتن هر گونه سوال یا انتقاد از آموزش تنظیم مجدد مجوز فایلها و پوشه ها نووا بلاگ را از محبت خود محروم نکنید.

41 پاسخ به “ریست کردن مجوز فایلها در ویندوز”

 1. Avatar photo هادی احمدی گفت:

  ممممنون واقعا استفاده کردم با تشکر هادی احمدی

 2. Avatar photo محمد داودی گفت:

  سلام
  مهندس تو قسمت owenr اصلا به من اجازه نمیده که ببینم مالک کی هست و اون رو تغییر بدم
  تا chang رو میزنم هنگ میکنه و هیچ اتفاقی نمیافته
  و با یه ارور کار تمام میشه
  چه کار کنم؟؟

  • سلام
   میشه توضیح بدید دقیقا میخواهید چه کاری رو انجام بدید و چه مشکلی دارید که نمیتونید؟
   شما زمانی میتونید مالکیت ها رو تغییر بدید که حساب کاربریتون مالکیت فایلها رو داشته باشه یا اینکه از حساب کاربری Administrator استفاده کنید.
   و لطفا خطا ها رو به زبان انگلیسی و به صورت کامل بنویسید.

 3. Avatar photo سلیمان گفت:

  سلام
  خسته نباشید مهندس جان
  من ی هارد اکسترنال دارم که به تلوزیون وصلش کردم و از اون روز این مشکلو پیدا کرده
  مشکل من اینه که نمی تونم مجوز رو برای کل هارد بگیرم بلکه برای فولر فولدرش باید جداگانه این کار را انجام بدم
  الان راه بهتری مثلا از طریق ریجستری نمیشه کلا سکیوریتی را غیرفعال کرد که من این مشکل رو نداشته باشم
  باشکر

  • سلام سلیمان جان، سلامت باشید.
   اگر مجوزهای مروبط درایو (مثلا درایو \:G) رو دستکاری نکرده باشید میتونید به سادگی کلیه مجوز ها رو از طریق خود درایو ریست کنید.
   خیر از طریق رجیستری نمیشه چنین کاری رو انجام داد، تنظیمات مروبط به File Permission در خود فایل سیستم (File System Metadata) انجام میشه
   اگر تعداد پوشه های که روی اونها مجوز تنظیم کردید خیلی زیاده، میتونید یک Batch File برای بررسی و ریست کردن مجوز ها بنویسید.
   موفق باشید.

 4. Avatar photo amin گفت:

  سلام اقا خواهش میکنم کمکم کنید من یه تعداد زیادی عکس دارم که داخل یک فوادر هستن همگی مجوز هاشون ظاهرا رفتن نمیشه یه کاری کرد که همگی با هم درست شن اخه تعدادشون زیاده لطفا کمک کنید

 5. Avatar photo حسن س گفت:

  سلام میشه یه راهنمایی کنید فایل های من دچار دو پسوند شدن به اسم hese file چطور فایل ها رو به حالت اولیه در بیاورم

  • سلام
   احتمال 110% سیستمت به باج افزار Hese مبتلا شده
   این یعنی همه فایلهای که پسوندشون Hese شده، رمز گذاری شدن و امکان نداره به سادگی به حالت اول برگردن، میتونم بگم اگر کلید Private رو نداشته باشید که 100% ندارید به هیچ وجه نمیتونید به اطلاعات رمز گذاری شده تون دسترسی پیدا کنید.
   ولی حتما با یک آنتی ویروس قوی مثل Kaspersky این باج افزار رو حذف کن تا اطلاعات جدیدت از بین نرن
   تسلیت عرض میکنم و در حذف باج افزار موفق باشید

 6. Avatar photo حسن س گفت:

  تمام فایل ها jpeg.hese mp3.hese mp4.hese فایلها رو میخوام به حالت اولیه برگردانم اگه کسی میدونه راهنمایی کنه خواهشا

 7. Avatar photo بهزاد گفت:

  سلام مهندس
  من همه ی کارای بالارو میکنم ولی در اخر ک apply. رو میزنم ارور applying security میده و میگه access is denied
  مشکل از چیه ؟؟

 8. Avatar photo Mohammad گفت:

  سلام مهندس
  من همه روش هایی که گفتید انجام دادم این کارو خیلی انجام دادم ولی الان یه سری فایل دارم که بازیابی شون کردم با نرم افزار rstudio حالا این فایل ها یه سری jpg هست و یه سری psd که همشون هم بعد از باز یابی مجوز هاشون کلان بهم ریخته البته قبل از اینکه پاک بشن این مجوز هارو داشتن و بعد برداشته شده و پاک شده حالا میخاستم یه راهنمایی کنید که چه حرکتی بزنم که درست بشن ممنون میشم راهنمایی کنید

 9. Avatar photo Armin گفت:

  با سلام
  خسته نباشید
  کامپیوتر من ویندوز 7 و نمی تونم هیچ فولدری یا پوشه درست کنم
  اگر میشه راهنمایی کنید

 10. Avatar photo امیر گفت:

  سلام وقت بخیر.. بعد از عوض کردن ویندوز بعضی از فایل های درایو دیگر که محل نصب ویندوز نیست. باز نمیشن و ارور access denid میدن..با تغییر owner و permission هم مشکل حل نشده

 11. Avatar photo ابوالفضل گفت:

  سلام من تو درایو e سیستمم ويندوز دووم نصب کردم بعد ويندوز اولی‌ که درايو C بوده رو حذف کردم الان مشکلی که دارم‌ نمی‌تونم بعضی از فایل های ويندوز قبلی رو حذف کنم. وارد ويندوز جدید که می‌شم ويندوز در درايو C و فایل های ویندوز قبلی در درایو e هستند. ارور you need permission میده.

 12. Avatar photo ghasemi گفت:

  سلام من میخواستم درسترسی یوزر استاندارد رو قطع کنم

  administrator vared shodm/driveD / properties /security/edit/user standrd ro select krdm /permission /deny
  الان دیگه واس خودمم باز نمیشه ترو خدا بهم بگین چی کار کنم

 13. Avatar photo ghasemi گفت:

  ba errorr access is denied movajeh mishm

 14. Avatar photo نصیری گفت:

  سلام . وقتتون بخیر . من میخوام برنامه camtasia2019 رو روی لپ تاب نصب کنم . تا مرحله کپی کردن فایل pach پیش رفتم . اما وقتی میخوام pach رو در محل ذخیره camtasia بریزم پیام میده که permisson denied . طبق توضیحات خودتون اقدام کردم ولی همچنان مشکلش رفع نشده . ممنون میشم راهنمایی کنید .

 15. Avatar photo ساسان گفت:

  خیلی عالی بود واقعا کارت درسته تشکر عزیزم

 16. Avatar photo علی گفت:

  سلام باشکر ازشما وسایت عالی شما
  لطفا بفرمایید owner درایو c چه کاربری باید باشد.

 17. Avatar photo عرفان گفت:

  سلام وقتی من changeمیزنم سیستم هنگ میکنه چیکار باید بکنم ?

 18. Avatar photo جرشا گفت:

  سلام من اینکارم کردم ولی پوشه های داخل درایو عکس و فیلم هاش رو باز نمیکنه

 19. Avatar photo رسول گفت:

  حدودا 2سال بود همچین مشکلی تو سیستم داشتم
  چندجا هم بردم سیستم رو کسی نتونست درست کنه
  تا الان که آموزش شما رو دیدم و فایل هام برگشت. حدود 200 گیگ فایل داشتم که خراب شده بود
  واقعا ازتون سپاسگذارم. بهترین هارو براتون آرزو میکنم

 20. Avatar photo پیام گفت:

  سلام مهندس
  من رو فایل هام مثلا عکس ها یه علامت قفل زرد رنگ اومده و فایل باز نمیشه و وقتی کلیک راست رو میزنم بالای properties یه گزینه file ownership میاد اونو میزنم خطا میده

 21. Avatar photo محمد گفت:

  ممنونم نجاتم دادی

 22. Avatar photo ارزو گفت:

  سلام وقت بخیر
  من لپ تاپم بعد از تغییر ویندوز همین مشکلو پیدا کرده و اطلاعات یکی از درایوها غیر قابل دسترسی شده …هر کجا که تماس گرفتم میگن که فقط باید ریکاوری بشه …ولی با این توضیحاتی که شما فرمودین فکر نکنم به ریکاوری کردن هارد ربطی داشته باشه …لطفا اگر خودتون این کارها را انجام میدین یا جای معتبری سراغ دارید که بتونه مشکل لپ تاپمو حل کنه بهم معرفی کنید .خیلی خیلی سپاس گذارم

 23. Avatar photo ارزو گفت:

  سلام
  خدا خیرتون بده یه جای مطمئنی رو به من معرفی کنید که لپ تاپمو ببرم درست کنه ..دقیقا همین مشکل permission داره …هر جا زنگ زدم انگار اولین بارشونه همچین چیزی میشنون

 24. Avatar photo فرشاد گفت:

  سلام وقت بخیر
  من یه هارد اکسترنال سیلیکون پاور دارم که نمیدونم کی دستکاریش کرده و الان فقط رو سیستم خودم باز میشه. توی تب security فقط اسم سیستم خودم هست. من میخوام این محدودیت برداشته بشه و این هارد روی هر سیستمی باز بشه. ممنون میشم راهنمایی کنین چطور این محدودیت رو از بین ببرم

 25. Avatar photo رسا گفت:

  سلام . من فایلی رو از سیکیوریتی پرمیشن هاش رو برداشتم . الان فایل من قفل شده . باز کردمش و فهمیدم که همه ی محتوای پوشه قفل شدن . نمیتونم دونه دونه باز کنم چون 1000 تا فایلن . نمیشه کلا پرمیشن کل کامپیوتر رو ریست کرد ؟؟ با cmd ؟؟

 26. سلام علیکم
  جا دارد از این راهنمایی شما تشکر شود بسیار عالی و راهگشا خداوند به شما خیر کثیر عنایت نماید و در تمام برحه های زندگی تان توفیقاتتان روز افزون باد

 27. Avatar photo MEHDI گفت:

  دستتون درد نکنه خیلی ممنون

 28. Avatar photo طه صحرانورد گفت:

  سلام، چگونه می توان صاحب یا owner فولدر را به TrustedInstaller تغییر دهم ؟

 29. Avatar photo محسن عباسی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  یه سوال داشتم من یه ssd اکسترنال دارم و زمانی که می‌خوام تو سیستم دیگه ای چیزی پاک کنم اجازه نمیده و فقط تو سیستم خودم میتونم چیزی پاک کنم میخواستم بدونم که شما میدونید چجوری مشکلش برطرف میشه ؟؟
  تو اینترنت هم گشتم چیزی پیدا نکردم
  ممنون میشم راهنماییم کنید واقعا به مشکل خوردم
  از همین روشی که گفتید چجوری مالکیت هارد رو تغییر بدم که تو هر سیستمی بتونم فایل پاک کنم ؟؟

  • سلام وقت بخیر
   تو سیستم های دیگه دسترسی به فایلهات داری؟
   مجوزها در سطح فایل سیستم هستند و هر کاربری که در گروه مدیریت (Administrator) قرار داشته باشه مجوز کامل برای ویرایش و حذف و تغییر مجوزها داره، ببین چه مجوزهای روی فایلهات تنظیم شده، چه کاربرهای دسترسی دارند و چه گروه های کاربری، بعد در ریشه درایو یک پوشه جدید بساز مجوزهاشو بررسی کن، اگر مجوزهای درستی بودن باقی فایلهاتون به زیر مجموعه پوشه ایجاد شده منتقل کن و از طریق همین پوشه مجوز همه فایلها و پوشه های زیر مجموعش رو بزار روی حالت Inheritance

 30. Avatar photo zoha گفت:

  سلام من برنامه ی secure folderرو نصب کردم روی لپ تاپم و بعد از اینکه درایوdرو lockکردم رمز برنامه یادم رفت و برنامه رو پاک کردم الان دسترسی درایو از دستم خارجه چیکار باید بکنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *